Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kaçakçılık yapan teşhir edilecek

Giriş Tarihi: 19.11.2013

Bir yıl da 53 bin ton kaçak akaryakıt ele geçirilince harekete geçen bakanlık 'teşhir' yönetmeliği hazırlıyor. Artık kaçakçılık yapan firmalar teşhir edilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, akaryakıt sektöründe kaçakçılık yapanları teşhir etmek için yönetmelik hazırlıyor. Bakanlık, Meclis Dilekçe Komisyonu'na yaptığı başvuruda, akaryakıt satışlarında usulsüzlük yapan firmaların teşhir edilmesini isteyen G.P isimli bir vatandaşın talebi üzerine harekete geçti.

PERİYODİK DENETİM

Komisyon, vatandaşın talebini Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na iletti. EPDK, denetim için özellikle akaryakıt başta olmak üzere, otogaz bayilerini de kapsayacak şekilde lisans sahiplerinin periyodik olarak denetlendiğini bildirdi. EPDK, benzin ve motorin türleri için ulusal marker denetimlerinin yapıldığı, ihbar ya da şikâyet halinde denetimlere sayı sınırlaması olmaksızın devam edildiğine dikkat çekti. İçişleri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, petrol ve LPG piyasasının denetimi için işbirliği yaptı. EPDK tarafından yapılan açıklamada akaryakıtta denetim boşluğundan söz etmenin mümkün olmadığına dikkat çekti. Denetimler sonucunda gerekli görülmesi halinde işlem yapılıyor.

2012'de 53 bin 180 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi
BU yıl kaçakçılıkla mücadeleyle görevli kurumlarca toplam 53 bin 180 ton kaçak akaryakıt ele geçirildi. Bu miktarın 27 bin 671 tonu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birimlerince ortaya çıkarıldı. Kaçakçılıkla ilgili mahkumiyet hükmü kesinleşenlerin kamuoyuna ilan edilebilmesi konusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yetkili kılındı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçakçılık yapan teşhir edilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN