Türkiye'nin en iyi haber sitesi

üretiyoruz ama tüketmiyoruz

Giriş Tarihi: 19.11.2013 11:45

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, "Türkiye'de 2002 yılında üretimi 8,5 milyon ton iken, 2012 yılı itibariyle 17,4 milyon tona ulaştı ve 11 yılda yüzde 110 oranında artarak rekor kırdı" dedi.

Yetkin, Türkiye'nin üretiminde başarılı bir ülke olduğunu ancak tüketimde ciddi problemler yaşandığını söyledi. Türkiye'de 2002 yılında süt üretimi 8,5 milyon ton iken, 2012 yılı itibariyle 17,4 milyon tona ulaştığını kaydeden Yetkin, süt üretiminin 11 yılda yüzde 110 oranında artarak rekor kırdığını bildirdi.

Üretilen sütün yüzde 60'ının içme sütü olarak kullanıldığını belirten Yetkin, Türkiye'de süt üretiminde sorun yaşanmadığını ancak ülkede düzenli süt içme alışkanlığı olmadığı için tüketimde problem olduğunu ifade etti.

"Okul Sütü Projesi"ni desteklediklerine değinen Yetkin, "Okul Sütü Projesi kapsamında; 6 milyon 330 bin kişiye, 200 mililitrelik ambalajlarda, 303 milyon 850 bin kutu süt dağıtılacak ve uygulama Türkiye'deki süt üretiminin tüketimine ciddi oranda katkı sağlayacak" diye konuştu.


GÜNDE 2 BARDAK SÜT

Çocukların gelişim çağından itibaren daha sağlıklı, güçlü ve zeki olabilmeleri için hergün en az 2 bardak süt içmeleri gerektiğinin altını çizen Yetkin, şunları söyledi:

"Günde 2 bardak süt içerek; vücudun ihtiyaç duyduğu kalsiyum, fosfor, iyot, B2 ve B12 vitamin ihtiyacının önemli kısmı karşılanabilir. Araştırmalar, günde en az 1 bardak süt tüketiminin bile çocuklarda soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olduklarını göstermektedir. Daha sağlıklı nesillerin yetişmesi ancak çocukların yeterli miktarda süt tüketimi ile sağlanabilir. Bu nedenle TZD olarak, 'Okul Sütü Projesi'ni önemsiyoruz."

Türkiye'de yeteri kadar süt tüketilmediğini anlatan Yetkin, tüketimle ile ilgili sorunun aşılması noktasında, "Okul Sütü Projesi"nde olduğu gibi özel ve kamuya ait çocuk esirgeme kurumları, yaşlı yurtları ve hayvan barınaklarıyla işbirliği yapılabileceğini belirtti. Sütün, gelişme çağındaki çocuklar kadar kemik sağlığının korunmasında da büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Yetkin, büyüme çağındaki çocukların, gençlerin, yaşlıların süt ve süt ürünlerini dengeli biçimde tüketmeleri gerektiğini vurguladı.


SÜTÜN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMEZ

Sütün faydalarına değinen Yetkin, "Sindirim sistemini düzene sokar, büyüme ve gelişmeyi destekler, dişleri korur ve çürükleri önler, hücre ve doku oluşumunda rol alır, saç ve tırnak oluşumunda rol alır, yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur, kilo kontrolü kolaylaştırır, beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır, hücreleri onarır, kemikleri sertleştirir, bağışıklığı güçlendirir" ifadelerini kullandı.

"Sütün faydaları saymakla bitmez ancak ürettiğimiz sütü, tüketmiyoruz" diyen Yetkin, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarla yapılacak anlaşmalarla fazla sütün tüketilebileceğini, bunun da ülkeye zihinsel açıdan katkı sağlayacağını dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süt üretiyoruz ama tüketmiyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN