Açılım Türkiye'yi yükseltecek

Kürt açılımı OECD'nin gündemine girdi. Teşkilat yayımladığı raporda, hükümetin iç siyasi gerilimleri rahatlatmaya yönelik açılım çalışmalarının büyümeyi yükselteceği görüşüne yer verdi

Giriş Tarihi: 20.11.2013
16 Kasım'da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, sanatçı Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses'in katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleşen tarihi buluşmanın yankıları sürüyor. Son olarak Kürt sorununun çözümüne yönelik çalışmalara Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'ndan (OECD) da övgü dolu bir değerlendirme geldi.

GÜVEN OLUMLU ETKİLER

Teşkilatın dün yayımladığı 2013 Kasım ayı Ekonomik Görünüm Raporu'nda Kürt açılımına geniş yer verilerek bu olumlu gelişmenin etkisiyle Türkiye'de büyümenin 2014- 2015'te yüzde 4 dolayında hızlanacağı tahminine yer verildi. Bölgedeki kalıcı jeopolitik gerginliğe dikkat çekilen raporda, "İç siyasi gerilimleri rahatlatmaya yönelik hükümetin son girişimleriyle birlikte, Euro Bölgesi'nde öngörülenden güçlü bir iyileşme, güven ve büyümeyi artırabilir" denildi. Raporun Türkiye bölümünde büyümenin bu yılın ilk yarısında kamu altyapı yatırımlarında artış ve güçlü özel tüketimin yönlendirmesiyle güçlendiğine dikkat çekildi. Bu olumlu gelişmenin etkisiyle OECD, Türkiye için mayıs ayında yaptığı 2013 yılı büyüme tahminini yukarı yönlü revize ederek yüzde 3.1'den, 3.6'ya çıkardı.

İHRACATTA ARTIŞ OLUR
Teşkilat mayıs ayında Türkiye'nin 2014'te yüzde 4.6 büyüyeceğini öngörmüştü. Kasım tahmininde büyüme rakamı yüzde 3.8'e düşürüldü. Teşkilat, 2015'te ise Türkiye'nin yüzde 4.1 büyüme sağlayacağını öngördü. Raporda mayıstan itibaren görülen uluslararası sermaye piyasası çalkantısının faiz oranlarını yükselttiği, döviz kurunu ise düşürdüğü görüşüne yer verildi. Bununla birlikte finansman ve kredi koşullarının destekleyici olmaya devam ettiği ve küresel talep canlanırken ihracatta artış sağlanabileceği belirtildi. Raporda "Büyümenin 2014 ve 2015 yıllarında yüzde 4 dolayında hızlanacağı tahmin ediliyor" denildi.

DÜNYA EKONOMİSİ YÜZDE 2.7 BÜYÜYECEK
Rapora göre küresel ekonomi önümüzdeki iki yıl ılımlı adımlarla genişlemeye devam edecek. 34 üyeli OECD genelinde bu yıl yüzde 1.2, gelecek yıl yüzde 2.3, 2015'te ise yüzde 2.7 büyüme bekleniyor. Dünya ekonomisi ise bu yıl yüzde 2.7, gelecek yıl yüzde 3.6, 2015'te ise yüzde 3.9 büyüme kaydedecek. Küresel toparlanmanın geçen mayıs ayında öngörülenden daha zayıf olacağı belirtilirken, bunun bazı yükselen piyasa ekonomilerindeki kötüleşen görünümden kaynaklandığı belirtildi. Rapora göre ABD'de büyüme bu yıl yüzde 1.9, gelecek yıl 2.9, 2015'te ise yüzde 3.4 olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Açılım Türkiye'yi yükseltecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN