Vodafone'dan 4 dev yatırım

Giriş Tarihi: 20.11.2013

Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, dijital dönüşümün lideri olmayı hedeflediklerini söyledi. Öğüt, yerli akıllı telefon üretimi ve fiber altyapı dahil 4 büyük yatırımın müjdesini verdi

Vodafone Türkiye, 2013-2014 mali yılı ilk yarı gerçekleşmelerini paylaştı. Bu dönemde elde edilen sonuçları 1 Kasım 2013 itibarıyla görevi Serpil Timuray'dan devralan şirketin İcra Kurulu Başkanı (CEO) Gökhan Öğüt açıkladı. Vodafone Türkiye'nin planladığı yenilikler ve güçlü yatırım programına ilişkin detayları paylaşan CEO Öğüt, yapacakları 4 büyük yatırımla Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik yapma hedefiyle çalıştıklarını söyledi. 30 Mart itibarıyla pazarın toplam cirosu içindeki pazar paylarını yüzde 30'a çıkardıklarını anlatan Öğüt, şu bilgileri verdi: "Geçtiğimiz 6 ayda en hızlı büyüyen operatör olarak yüzde 17.2'lik ciro büyümesi yakaladık. Bu dönemde elde ettiğimiz 3 milyar 129 milyon lira gelirle şu ana kadar elde ettiğimiz en yüksek ciroya ulaştık." Vodafone Türkiye, abone sayısında 30 Eylül itibarıyla bugüne kadarki en yüksek seviye olan 19.6 milyona ulaştı. Öğüt, bunun toplam abone yükselişinin lokomotifi olduğunu söyledi.

LİDERLER LİGİNDEYİZ
Öğüt, 5 yıllık plana göre hedeflerinin 2 yıl önünde olduklarını vurguladı. Öğüt, sözlerine şöyle devam etti: "Stratejik dönüşümümüzle rüştümüzü ispatladık. 4 yıl da pazar payımızı yüzde 18.6'dan 30.6'ya çıkardık. Dijital dönüşümün lideri olmaya adayız. Yatırımlarımızla şekillendireceğimiz 'Dijital Dönüşüm Hareketi'ni ilan ediyoruz. Her yıl sektör büyümesinin üstüne çıkarak, pazar payımızı artırmaya devam ettik. Yüzde 30.6'lık pazar payıyla lider operatör kategorisine ulaştık. Tüm dünyada lider operatörler yüzde 30 ile 40 bandında pazar payına sahiptir. Şimdi, bu konumun verdiği sorumlulukla yatırım hedeflerini açıkladık."

Yerli telefon Vestel tesislerinde üretilecek
Vodafone Türkiye'nin yatırım hamlesi kapsamında atacağı önemli adımlardan biri de yerli üretim akıllı cep telefonu olacak. CEO Öğüt, "Vodafone Blade V, önümüzdeki ay piyasada olacak. Yerli üretim akıllı cep telefonumuzu Vestel tesislerinde üreteceğiz. Teknolojiyi herkes için erişilebilir kılma vizyonumuz doğrultusunda, Blade V'yi avantajlı fiyat teklifleri sunarak tüketiciyle buluşturacağız" dedi. Detaylar hakkında bilgi vermekten kaçınan Öğüt, ilk telefonda 3G, daha sonrakilerde ise 4G desteği olacağını sözlerine ekledi.

Urfa'ya 40 milyonluk çağrı merkezi kuracak
Vodafone Türkiye'nin önem verdiği konuların başında istihdam geliyor. Ülkenin kalkınması için istihdama yönelik yatırımlara büyük önem verdiklerini söyleyen Öğüt, şunları anlattı: "Bu konuda önemli bir adım daha atarak Şanlıurfa'da 40 milyon liralık çağrı merkezi kurduk. 350 kişiye istihdam sağlayacak bu merkezi yakın bir tarihte açacağız. Türkiye için değer yaratma vizyonumuz çerçevesinde, gelecekte de yatırımlarımızı artırarak sürdürme kararlılığındayız. Faaliyetlerimize daha güçlü ve güvenle devam ediyoruz."

Mucize yaratan mobil servisler
CEO Öğüt, marka kimlikleriyle pazarın cesur, dinamik, çözüm bulan, dengeleri değiştiren ve aynı zamanda canayakın, dürüst, kendinden emin oyuncusu olduklarını söyledi. Gökhan Öğüt, sözlerine şöyle devam etti: "Teknolojinin hayatımıza getirdiği küçük mucizeleri, Vodafone'nun kolaylık konseptiyle birleştirip 'Mucizeler Vodafone'la İşte Bu Kadar Kolay' diyoruz. Yeni reklam kampanyamızla da Türkiye'nin dijital dönüşümünü kitlelerle buluşturuyoruz. Gelecek için iletişim teknolojileriyle herkese ilham vermeyi sürdüreceğiz."

'4G için en tecrübeliyiz'
Vodafone Grubu'nun bugüne kadar 14 ülkede 4G'yi hayata geçirdiğini hatırlatan Öğüt, "Bazı önşartlar sağlandığı takdirde 4G için hazırız. Öncelikle baz istasyonları arasında fiber transmisyon ağınının tamamlanmış olması gerekiyor" dedi. Öğüt, şunları anlattı: "Bugün itibarıyla mükerrer yatırımlar yapılmaması ve ülke kaynaklarının daha etkin kullanılması için fibere erişim şartlarının belirlenmesi için beklediğimiz regülasyon kararları var. Veri gelirlerinin ve akıllı telefon penetrasyonunun artması."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vodafone'dan 4 dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN