Gazda 34 milyar Ş'lık sır

Doğalgazda "zamsız kış"ın altından Güney Akım izni çıktı. Enerji Bakanı Yıldız, izin sayesinde Rusya'dan 34 milyar dolarlık indirim alındığını söyledi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Türkiye'nin doğalgazda zamsız bir kış geçirmesinin ardındaki başarı hikâyesi ortaya çıktı. Vatandaşların bu kış uygun fiyattan doğalgaz kullanmaları, 2012'de Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın Rusya Devlet Başkanı Putin'e verdiği Güney Akım iznine dayanıyor. Kıran kırana müzakerelerle ulaşılan bu başarının Türkiye'ye servet kazandırdığını anlatan Enerji Bakanı Taner Yıldız, bu sayede Rusya'dan doğalgazda ciddi bir indirim alındığını belirtti.

HİNDİ VERDİK KOÇ ALDIK

Fransa'nın başkenti Paris'te Uluslararası Enerji Ajansı'nın toplantısında konuşan Yıldız, "Rusya görüşmesi sonrasında bazı arkadaşlar 'yılbaşı hindisi mi verdiniz' diyordu. Hindi verdiysek koç aldık. Kontrat sonuna kadar 34 milyar dolarlık indirimi kaptık" dedi. Taner, bu indirim sayesinde doğalgaz zammının engellendiğini vurguladı. Rusya'dan alınan doğalgaz fiyatlarında Avrupa'yla olan yüzde 15-20'lik farkın yüzde 4'lere indiğini anlatan Yıldız, "Fiyat artışlarını engellemek için gerekli indirimleri aldık yoksa fiyatlar artacaktı. Güney Akım Türkiye'nin kazancı olmuştur" dedi.

TÜRKİYE'NİN KAZANCI BÜYÜK
Türkiye, Uluslararası Enerji Ajansı'nın dönem başkanlığını devraldı. Bakanlar Oturumu'na başkanlık eden Taner Yıldız, "Önceliğim Türkiye'nin gaz tedariki. Nabucco 5-6 milyar doların Türkiye'de kalmasını sağlaya
cak" diye konuştu.

Domates, biber satarak olmaz
Türkiye ile ABD arasında 'model ortaklık'ı temsil etmeyen bir altyapı olduğunu ifade eden Taner Yıldız, şöyle konuştu: "Model ortaklığı nükleer gibi yenilenebilir enerji kaynakları için, kömürle doldurmamız lazım. Domates, biber satarak mı yapacağım?" Nabucco'da Türkiye için değişen bir şey olmadığını anlatan Yıldız, "Şahdeniz 2'den Avrupa'ya gaz gidecek. Kime gideceğinin derdini ben mi çekeceğim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazda 34 milyar Ş'lık sır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN