Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör olmasaydı herkesin evi, arabası olurdu

Terörün maliyeti raporunu açıklayan Numan Kurtulmuş, "Terör olmasaydı herkesin evi, arabası olurdu" dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı bünyesinde hazırlanan ve 1986-2012 arasını kapsayan "Terörün Ülke Ekonomisine Tahmini Maliyeti" raporu Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, tarafından açıklandı. Terörün tahmini maliyetinin 1.2 trilyon dolar olduğu bilgisini veren Kurtulmuş, "Terör olmasaydı herkesin evi, arabası olurdu" değerlendirmesini yaptı. Terör olmasaydı Türkiye'nin her yıl ortalama 0.50 puan daha fazla kalkınmasının mümkün olduğunu söyleyen Kurtulmuş, şöyle konuştu: "Bu çalışma, sürecin devamına katkı sağlayacak. Kamuoyunun zihninde 28 yıldır devam eden terörün ne büyük maliyetler getirdiğine ilişkin bir takım ipuçlarını verecek." Kurtulmuş, çözüm süreciyle birlikte devletin de bir zihniyet değişimini ortaya koyduğunu belirterek, "Türkiye ceberrut devlet anlayışından kerim devlete geçişin en önemli adımlarından birini bu demokratikleşme paketi ve çözüm süreci ile birlikte ortaya koyuyor" diye konuştu.

MANEVİ KAYIPLAR ÖNEMLİ

Kurtulmuş, 28 yılda yaşanan manevi kayıplara da dikkat çekerek, "Bu anlamda en büyük yara 35 bin insanın hayatını kaybetmesidir" dedi. Numan Kurtulmuş, "Terör ve savunma harcamalarına ayrılan pay, silah tüccarlarının güçlenmesini sağlamaktan başka bir anlam taşımadı" dedi.

MİLLİ GELİR 11 BİN DOLARI GEÇERDİ
Kurtulmuş , Türkiye'nin yüzde 0.25 daha fazla büyüyerek ilerlemesi durmunda milli gelirin rahatlıkla 11 bin 150 dolar seviyesine çıkabileceğine işaret etti. "Türkiye'de her aileye ev, araba almak mümkün olurdu" diyen Kurtulmuş, şöyle konuştu: "150 tane İstanbul-Ankara hızlı tren projesini bitirmek mümkün olurdu. 17 bin kilometreye yakın ilave yol yapabilirdik."

Ekonomik kayıplar büyük
* Harcama ve yatırımlar 4 trilyon 46 milyar
* Faiz giderleri 1 trilyon 600 milyar
* Savunma sanayisi için 247 milyar 600 milyon borç
* Borç faizi 110 milyar 500 milyon
* Borçlanma maliyeti 161.4 milyar
* Turizm gelirlerine etkisi 120.6 milyar
* Doğrudan yabancı yatırıma etkisi 52.6 milyar
* Büyükşehirlere göç maliyeti 78 milyar
* İstihdama etkisi 22 milyar TL
* Terör tazminatları 3 milyar
* Kayıp kaçak elektrik bedeli 46 milyar


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör olmasaydı herkesin evi, arabası olurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN