Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yedi yılda ilk 7'ye girmeyi hedefledik

TEB'in yeni Genel Müdürü Leblebici, "Hedefimiz 7 yılda sektörün üzerinde büyüyüp ilk 7'ye girmek" dedi

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, son dönemde kredi kartı, taksitli harcamalar ve krediler gibi alınan önlemlerin sektörü fazla etkilemeyeceğini söyledi. Alınan tedbirlerin bankaların büyüme stratejisi ve kârlılığını bir miktar etkileyeceğini belirten Leblebici, "Ancak sektörün büyümesini çok ciddi sekteye uğratmaz. Çünkü bankalar alınan önlemlere göre büyüme stratejilerini belirleyerek yoluna devam ediyor. Örneğin biz TEB olarak büyümemizi zaten düzenleyici otoritenin kararlarına göre belirlemiştik. Bankaların kârlarının son çeyrekte de öncekilerle aynı geleceğini düşünüyorum. 2014'te ise, banka kârları ilk 6 ayda artar" şeklinde konuştu. Leblebici, "Kredi kartına taksit yapılması ve limitlerinin gelire göre belirlenmesi 'iç talebin dengelenmesi' açısından olumlu kararlar olarak görülebilir. Alınan önlemler kötü değil. Bunlar toplamda ekonominin kırılganlıklarını önlemeye yönelikse olumsuz değildir" dedi.

Dolar kuru 1.80'lere inmez
Dolar kuruyla ilgili tahminini de söyleyen TEB Genel Müdürü Leblebici, "Türkiye ekonomisi ve global piyasalardaki gelişmelere bakıldığında bugün 2 TL civarında olan dolar bundan sonra 1.90-2.10 arasında gidip gelir" dedi. Bugünkü şartlarda doların artık 1.80-1.70'ler seviyesine inmeyeceğini vurgulayan Leblebici, "2014'te de bu seviyelerde seyreder. Yatırımcılara tavsiyem var, mevduat hâlâ en iyi ürün" diye konuştu.

Bu yıl 550 şube
1 Eylül
itibarıyla genel müdürlük görevine atanan Leblebici, ilk kez basının önüne çıktı. TEB'in yeni dönemdeki hedeflerini anlatan Leblebici, "Şu anda ilk 10 banka arasındayız. Büyüklük sıralamasında 8, 9 ve 10 arasında çok büyük bir fark yok. Ancak 7'nci ile aradaki fark büyük. Bizim hedefimiz 6-7 yılda sektörün üzerinde büyüyerek ilk 7'ye girmek. Bu yılı 550 şube ile bitireceğiz. 2016'ya kadar 100 yeni şube daha açmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. Bankacılık sektörünün risklerine de değinen Leblebici şunları söyledi: "Bankaların döviz açık riski yok. Kredi büyümesi sorunsuz. Sorunlu kredi oranı şu anda riskli değil. Çok büyük dış kaynaklı kriz olmazsa risk yok."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedi yılda ilk 7'ye girmeyi hedefledik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN