Irak'a üçüncü köprü

Giriş Tarihi: 22.11.2013

Başbakan Erdoğan ve Barzani Diyarbakır'da Habur'daki TIR kuyruklarına çözüm için el sıkıştı. Mutabakata göre sınırda iki yeni gümrük kapısı açılacak. Habur'a 3'üncü köprü kurulacak

Diyarbakır'da bir araya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani, ticareti durma noktasına getiren uzun kuyruklara kalıcı çözüm için anlaşmaya vardı. İki liderin Ovaköy ve Aktepe sınır kapılarının yanı sıra üç yeni gümrük geçiş noktası için mutabakata vardığı belirtildi. Buna göre Silopi ve Habur arasında yapımı planlanan Habur-3 Köprüsü'nün inşaatına kısa sürede başlanacak. Köprünün proje ve bütçe çalışmaları daha önce tamamlanmıştı. Yeni köprü mevcut iki köprünün arasına kurulacak. İhale ise Ankara'da atılacak imzaların ardından gerçekleşecek. Maliyet ise Türkiye ile Irak arasında eşit olarak paylaştırılacak.

HEYET DAVET EDİLDİ

Mutabakat kapsamında Irak merkezi hükümeti delegasyonu Türkiye'ye davet edildi. İmzaların en geç bir ayda atılması planlanıyor. Habur Sınır Kapısı'nın yakınlarına inşa edilecek olan Aktepe- Bacuka (Zaho/Dohuk) Kara Hudut Kapısı için daha önce Türk ve Iraklı yetkililer değişik zamanlarda bir araya gelmişti. Silopi'deki Ovaköy ve Kuzey Irak tarafındaki Karavala'ya hudut kapısı yapımı da hızlanacak. Bu kapı Türkiye-Irak Demiryolu Projesi'nin güzergâhına bağlı olarak Ovaköy civarında küçük araçlar ve trenlere hizmet verecek. Türkiye, kara hudut kapısının yeri konusunda Irak'a öneride bulundu. Demiryolu sınır kapısında ise anlaşmaya varıldığı belirtildi.

YENİ KAPILAR AÇILACAK
Irak'a geçiş için üç yeni gümrük geçiş noktası daha oluşturulacak. Bunların biri Gülyazı, ikisi de Hakkâri'ye yapılacak. Yapımına yakında başlanacak yeni sınır kapılarıyla birlikte Ortadoğu, Kafkaslar ve Türkiye arasındaki ticaretin birkaç kat artması bekleniyor.

'HABUR 1.6 MİLYON ARACI TAŞIMIYOR'
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye ile Irak arasında yıllık 12 milyar dolarlık ticaret yapıldığını belirtti. 1.6 milyon araç trafiğinin yaşandığı Habur Sınır Kapısı'nın ticaret potansiyelini karşılayamadığını anlatan Yazıcı, Aktepe ve Ovaköy sınır kapılarının açılmasına yönelik 2009'da anlaşma imzalandığını ancak Irak yönetiminden onay çıkmadığı için yapılamadığını hatırlattı. Yazıcı şöyle konuştu: "Bakanlar Kurulu kararıyla İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak Aktepe Gümrük Müdürlüğü kuruldu. Kapının yeriyle ilgili de uzlaşıldı. Habur çayına yeni bir köprü gerekiyor. Yeri de her iki ülke tarafından 2011'de belirlendi. Bağlantı yollarının yapımına da başlanacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'a üçüncü köprü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN