Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Janet Yellen'e ilk onay geldi

31 Ocak'ta görevi sona erecek olan Fed Başkanı Bernanke'nin yerine Janet Yellen'in adaylığı onaylandı. Senato Komisyonu'ndaki oylamada Yellen, 8'e karşı 14 oy aldı

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu'nun bankacılık komisyonu Janet Yellen'in Fed başkanlık adaylığını 8 aleyhte oya karşılık 14 oyla onayladı. Nihai oylama Senato'da yapılacak. Halihazırda Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) Başkan Yardımcısı olan Yellen, adaylığının beklendiği gibi onaylanması halinde 31 Ocak'ta görev süresi dolacak olan Ben Bernanke'nin yerine geçecek. Yellen, kurumun ilk kadın başkanı olacak.

MANCHIN'DEN KARŞI OY

Bankacılık Komitesi'ndeki oylamada Demokrat üyelerin yanı sıra Cumhuriyetçi üyeler Corker, Coburn ve Kirk de Yellen lehine oy verdi. Demokrat üyelerden Manchin ise Yellen'e karşı oy kullandı. Yakın zaman önce ABD Başkanı Barack Obama'nın danışmanlığını yapan Janet Yellen, piyaslarla iyi iletişim kuran bir ekonomist olarak tanınıyor. FED'de halen başkan yardımcılığı yapan Yellen, hem akademik kariyeri hem de para politikasındaki tecrübeleri nedeniyle Wall Street çevresi ile yakın ilişkilere sahip. 67 yaşındaki Janet Yellen seçilirse sadece Fed'in ilk kadın başkanı değil, aynı zamanda 30 yıl sonra bu koltuğa oturacak ilk demokrat görüşlü ekonomist olacak. Yellen aynı zamanda istihdam konusunda çok önemli çalışmalara imza atmış bir ekonomist.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Janet Yellen'e ilk onay geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN