İzmir EXPO 2020'ye hazır

Giriş Tarihi: 23.11.2013

EXPO 2020 için oylama 27 Kasım'da yapılacak. İzmir Valisi Toprak, "Adaylığımız farklı coğrafyalardan destek görüyor" dedi

Dünyanın en eski ve en büyük uluslararası etkinliklerinden biri olan EXPO 2020 için karar oylamasına sayılı günler kaldı. İzmir Valisi, EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı Mustafa Toprak, kentin iki yılı aşkın süredir devam eden hummalı çalışmasını, yapılanları ve gelinen noktayı anlattı. İzmir'in tatlı bir heyecan yaşadığını dile getiren Toprak, "Uzun yıllara dayanan titiz bir planlamanın, kararlı bir çalışmanın karşılığının alınmasına sayılı günler kaldı" dedi.

167 ülke oy kullanacak
İzmir'in Brezilya'dan Sao Paulo, Rusya'dan Ekaterinburg ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai kentleriyle yarışacağını dile getiren Toprak, şunları söyledi: "27 Kasım'da Paris'te yapılacak oylamada Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi 167 ülke delegesi oy kullanacak. Bire bir temaslarla İzmir'in EXPO projesi anlatıp destek istedik. Adaylığımız farklı coğrafyalardan ciddi destek buluyor." Toprak, EXPO'yu İzmir'in alması durumunda yapılacak yatırımlar ve yaratılacak yeni istihdam olanaklarının kentin ekonomik gücünü artıracağını söyledi.

35 milyon ziyaretçi Bekleniyor
İzmir'in EXPO 2020'yi kazanması halinde şehre 35 milyon ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. İzmir'in kazanması durumunda, organizasyon 30 Nisan-31 Ekim 2020 tarihleri arasında İnciraltı'nda gerçekleştirilecek. EXPO alanı, 2010'da Time dergisi tarafından dünyanın en güçlü 100 kadınından biri seçilen ve Pritzker Mimarlık Ödülü'nü ilk alan kadın Zaha Hadid tarafından tasarlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir EXPO 2020'ye hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN