Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran mutabakatı turizmi uçuracak

Giriş Tarihi: 27.11.2013
Komşu ülkelerde yaşanan sorunlardan olumsuz etkilenen turizm sektörü oyuncuları 2014 yılına iyimser bakıyor. Sektörde olumlu beklentileri güçlendiren son gelişme ise Batılı ülkelerin İran'la mutakabata varması oldu. Yıllarca süren ambargodan sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın İran'la mutabakata varması, turizmciler için yeni bir dönem başlatıyor. Etstur Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ersoy, "Komşularımızdaki istikrar ve huzur Türk turizmini her zaman pozitif etkiledi. İran'ın özellikle Amerika ve İsrail'le sorunlarının tamamen sona ermesi bizim için çok önemli. Bundan büyük fayda sağlarız. Bu süreçte varılan mutabakat Türk turizmine büyük katkı sağlayacaktır" dedi. Türkiye ile İran arasında artacak ticaret hacminin, iki ülkenin turizm ilişkilerini geliştireceğine değinen Ersoy, "Son yıllarda İran'dan gelen turist sayısı azalmıştı. Süreçle birlikte artış bekliyoruz" diye konuştu.

ERKEN REZERVASYONDA PAYI % 47

Türkiye'de en çok satış yapan ilk 10 tur operatörü arasında bulunduklarını ve pazar paylarının yüzde 56'ya çıktığını söyleyen Ersoy, "2013 hedefimizi aşarak kişi sayısında yüzde 21, ciroda yüzde 30 büyüme yakaladık. 2014 hedefimiz kişi sayısında yüzde 13, ciroda yüzde 30 büyümek" dedi. 2014 için erken rezervasyon kampanyasını da başlattıklarını ifade eden Ersoy, son 10 yılda erken rezervasyon sistemindeki payılarını yüzde 12'den 47 çıkardıklarını söyledi.

SEKTÖRDE DENETİM YETERSİZ
Turizmde denetim mekanizmasının yetersiz olduğunu belirten Mehmet Ersoy, şunları söyledi: "Erken rezervasyonda 300 milyon TL'nin üzerinde para topluyoruz. Kimse bizi denetlemiyor. Otellere bunun ödemesini haziranda yapıyoruz. O zamana kadar kasamızda duruyor. Bir denetim sistemi olduğunda, herkes gerçek rakamlarını açıklar. Bu, aynı zamanda turizme dair gerçek politikaların üretilmesi için gerekli doğru verilerin elde edilmesini beraberinde getirecektir."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran mutabakatı turizmi uçuracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN