Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnovatif fikirleri işe dönüştürecek

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: 'Yenilikçi bir fikrim var' diyen herkese 'Yanınızda biz varız' diyoruz. Hedefimiz inovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Geçen ocak ayında girişim bankacılığını başlatan Türk Ekonomi Bankası (TEB), sağladığı desteklerle inovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmayı amaçlıyor. Bu amaçla banka, KOBİ Bankacılığı alanında sunduğu ürün ve hizmetleri girişimciler için yeniden kurguladı. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, "10 ay önce Girişim Bankacılığı ile uzun soluklu bir yolculuğa çıktık. 'Yenilikçi bir fikrim' var diyen herkese 'yanınızda biz varız' diyoruz. Buradaki amacımız inovatif iş fikirlerini ekonomiye kazandırmak" dedi. Girişimcinin dinamiklerini göz önünde bulundurarak özel bir kredilendirme mekanizması hazırladıklarını söyleyen Leblebici, kredilendirme sürecine girişimcinin projesini dahil ettiklerini ifade etti. Leblebici, "Yani kredilendirme de girişimcinin iş fikrinin potansiyeli de kredi değerlendirme sürecinde önemli hale geldi" diye konuştu.

DANIŞMAN BANKAYIZ

Leblebici 'danışman banka' anlayışıyla, elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadar her konuda girişimcilere yol gösterdiklerini söyledi. Leblebici, "Yılda ortalama 260 bin işletmenin kurulduğunu, 140 binin ise kapandığını düşündüğümüzde böyle bir desteğin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Bu nedenle gerek fikir aşamasında gerekse fikirlerini hayata geçirilme aşamasında danışman banka olarak girişimcilerin yanlarında duruyoruz" dedi. TEB Girişim Bankacılığı kapsamında girişimcilere özel olarak bir de Girişim Evi açtıklarını hatırlatan Ümit Leblebici şunları kaydetti: "Girişim Bankacılığı ile 10 ayda yaklaşık 3 bin girişimciye, 800 saat eğitim verdik. Yine 200 girişimci yaklaşık 400 saat danışmanlık hizmeti aldı. İstanbul'da hayata geçirdiğimiz TEB Girişim Evi'nin kapılarını 'İş fikrim var' diyen herkese ücretsiz olarak açtık. Bu çatı altında onlara sadece eğitim ve danışmanlık hizmeti vermekle kalmadık, 273 projeyi dinledik. 31 projeye Girişim Evi'nde bulunan Kuluçka Merkezi'mizin olanaklarını seferber ettik. Proje sahiplerine fiziki çalışma ortamını sunduk. Onlara projelerini tanıtmaları için imkânlar yarattık."

TEKNOGİRİŞİMCİLER ÖNEMLİ

Girişim Bankacılığı ile TEB Özel Bankacılık arasında güçlü bir sinerji kurduklarını vurgulayan Leblebici, "TEB Girişim Evi çatısı altında desteklenen projeler, TEB Özel Melek Yatırım Platformu aracılığıyla TEB Özel Bankacılık müşterileri ile paylaşılıyor. Bu sayede girişimcilere parlak iş fikirlerini sermaye sahiplerine sunma imkanı verdik" şeklinde konuştu. "Bir yandan girişimciler ile birlikte başarı hikayeleri yazmaya başlarken bankacılık anlamında da önemli bir ivme kat ettik" diyen Leblebici şöyle devam etti: "TEB Girişim Bankacılığı ile her yıl 13 bin girişimciye ulaşma hedefiyle 5 yıllık bir yol haritası çıkarmıştık. Bugün bu hedeflerimizin önüne geçtik. Henüz bir yıl olmadan yaklaşık 17 bin yeni projeye sahip girişimciye ulaştık. Hedef kitlemiz girişimci olmak isteyen herkes. Ancak yüksek katma değer üreten projelere daha fazla önem veriyoruz. Bu anlamda teknogirişimciler bizim için öncelikli. Ancak mevcut bir ürün veya hizmete farklı bir bakış açısı, yönetim ya da satış modeli getiren girişimcileri de bekliyoruz."

İNOVASYON KURUM KÜLTÜRÜMÜZ
İnovasyonu bir kurum kültürü olarak ele aldıklarını belirten Leblebici, "Şubedeki güvenlik görevlisinden, genel müdürlükteki yöneticimize kadar herkesten icat çıkararak mucit olmalarını bekliyoruz. Bu kültürü 7 yıldır düzenlediğimiz Akıl Fikir Yarışması ile yaptığımız çalışmalarla müşterilerimize, üniversitedeki gençlerimizde yaygın hale getirmek için çalışıyoruz" dedi. Leblebici şunları kaydetti: "Tüm bu ve benzeri inovasyon çalışmalarımızla Gartner tarafından 'TEB İnovasyon Kültürü Oluşturuyor' başlıklı bir raporla tüm dünyaya 'örnek çalışma' olarak gösterildik."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnovatif fikirleri işe dönüştürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN