Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taşıtta esneklik talebi

Bankalar bugün Ankara'da karttaki sınırlamayı konuşacak. TBB Başkanı Hüseyin Aydın, "Taşıt kredisinde esneklik talep etmek bizim hakkımız" dedi

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimi bugün Ankara'da toplanıyor. Toplantıda, kart taksitleri ve tüketici kredilerine yönelik düzenlemeler masaya yatırılacak. TBB Başkanı Hüseyin Aydın, taraflarla konuşacaklarını belirterek, "Bizim disipline itiramız yok. Hepimiz aynı gemideyiz, orta yolu bulmalıyız. Tedbirlerin esnetilmesini talep edeceğiz. Taşıt başta olmak üzere ihtiyaç kredilerinde esneklik talep ediyoruz" dedi. TBB Başkanı Aydın ve yönetim kurulu üyeleri bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le yapacakları görüşmenin ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) yeni düzenlemelerinin sektöre etkisini değerlendirecek.

ORTA YOLU BULMALIYIZ

SABAH'a değerlendirmelerde bulunan Aydın, disipline itirazları olmadığını belirterek, şöyle konuştu: "Kredi kartları borçlanma değil ödeme aracıdır. Bu kültürün tüketici davranışlarında esas alınmasına çalışmak sadece BDDK değil bizim de görevimiz." İlgili taraflarla görüşeceklerini söyleyen Aydın, "İhtiyaç kredilerinde 36 aylık sınırlama görünüyor. Bu benim bankamı da (Ziraat Bankası'nı) etkiliyor. Bunun taşıt kredilerinin esnetilmesini talep etmek bizim de hakkımız" diye konuştu. Talep ve arz kısıtlamasının alanlarını daralttığını söyleyen Aydın, "Alanımız daraldığında biz aynı kârları bulabilmek için başka yollar arayışına gidiyoruz. Bankacılık sektörü para kazanırsa bunu reel sektöre veriyor. Bu da ekonomiye büyüme ve istihdam olarak yansıyor. Orta yol bulunmalı" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taşıtta esneklik talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN