Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan: Tribün izleyicisi değiliz

Giriş Tarihi: 1.12.2013

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin insansız hava aracı ürettiğini, helikopterini ve tankını yaptığını belirterek, "Hızlı trenler, köprüler inşa ediyoruz. Tribün izleyicisi olamayız" dedi

İnovasyon Haftası'nda konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kağnılarla yürüyerek bir yere varılamayacağını belirterek, "Onlar artık tarih oldu. Saatte 300 kilometre hızla giden trenler varsa, Türkiye bunu yapmak zorundadır. Hızlı tren hatlarını yapıyoruz. Denizin altından otomobillerin geçeceği tüp geçit 2015'te bitiyor. Üçüncü köprüyü 4 gidiş, 4 geliş ortada raylı sistemle yapıyoruz. Biz bir tribün izleyicisi olamayız. Yarışın içinde olacağız" dedi.

TEK STİL NİHAİ ÇÖZÜM DEĞİL

Türkiye'nin artık insansız hava aracı ürettiğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Şimdi tank üretiyoruz. Kendi helikopterimizi üretir hale geldik. Yüksek nitelikli ürün üretmezsek, ihracatta da arzu edilen rakamlara ulaşamayız. Yani gemi dolusu veya gemiler dolusu buğday, mısır ihraç etseniz ne olur?" Başbakan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bakın tekstil bile bizim için nihai çözüm değildir. Dünyada gelişmiş ülkelere baktığınız zaman hepsi tekstili ithal eder duruma gelmiştir. Belki 10, 15, 20 sene sonra tekstilde farklı bir konuma geçecek, seçici olacağız" dedi.

TAKLİT EDEN ASLA ÖNE GEÇEMEZ
"Taklit
eden asla öne geçemez" diyen Erdoğan, şöyle konuştu: "Standart kimliklere ve beyinlere sahip bir toplum, öne geçemez, lider olamaz." Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin üretim ve ihracatta hamallık yapmaması gerektiğini vurguladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise "Türkiye'nin ana sorunu cari açık değil inovasyon açığı" dedi.

İNOVASYON LİDERLERİ ÖDÜL ALDI
Türkiye İnovasyon Haftası'nda Turkcell, Arçelik, TEB, Brisa gibi patentli ürünler ile servisler ortaya koyan firmalar ödül aldı. Başbakan Erdoğan, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'e 'İnovasyonda Liderlik Ödülü' verdi. Türk Ekonomi Bankası, 'En Yenilikçi KOBİ ve Girişim Bankacılığı Ödülü'ne layık görüldü. Arçelik'e de "İnovasyon Liderliği" ödülü verildi. Arçelik'in ödülünü de Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan: Tribün izleyicisi değiliz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN