Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaz devlerine 90 milyon ceza

LPG cezalarında ikinci perde. EPDK, Milangaz'ın 65, Aygaz'ın 20 milyonluk ürününe el koyacak. Diğer şirketlerdeki ürünlerle bu miktar 120 milyonu geçecek

Giriş Tarihi: 1.12.2013
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) LPG sektörüne başlattığı sıkı denetimde ikinci perde açılıyor. 28 şirketin lisansını iptal eden ve 340'ar bin lira ceza kesen kurum, şimdi de firmaların piyasa değeri 120 milyon liranın üzerinde olan 30 bin ton LPG'sine el koymaya hazırlanıyor. Mahkeme kararı ile gerçekleşecek el koyma işleminde en büyük payı yaklaşık 65 milyonla Milangaz, 20 milyonla Aygaz, 8 milyonla İpragaz alacak. Milangaz'ın deposunda 16 bin ton, Aygaz'ınkinde 6 bin ton, İpragaz'ınkinde ise bin 600 ton LPG bulunuyor.

LPG KANUNU'NDA VAR
LPG Kanunu'na göre standart dışı ürün tespit edilmesi durumunda, şirketlerinin lisansının iptal edilip, depolarındaki tüm mala el konulması gerekiyor. Kanunu uygulayan EPDK, denetim tarihinde depolarda yer alan ürünleri tutanaklarla tespit etti. Kurum şimdi mahkeme kararı çıkaracak. Şirketlerin depolarındaki ürünlerin piyasa değerini tahsil edecek. 28 şirketin deposundaki 30 bin tonun üzerindeki ürünün mali karşılığı 120 milyon lirayı buluyor.

LİSANSLAR GERİ VERİLDİ
Kanuna göre şirketlerin lisans almasının önünde engel bulunmuyor. EPDK'nın LPG sektöründe iptal ettiği 10 dağıtıcı, 5 tane de depolama lisansı dün itibarıyla yeniden verildi. Lisans verilen şirketler arasında Aygaz, Milangaz ve İpragaz'ın da olduğu belirtildi.

DENETİMLER 2012'DE BAŞLADI
EPDK, LPG sektöründe sıkı denetim dönemini 2012'de başlattı. Kurum, ilk denetimlerinin sonucunda farklı şirketlere ait 64 depoda standartlara aykırı ürün bulmuş, bu konuda soruşturma başlatmıştı. Kurum, toplam 28 şirketin depolama ve dağıtım lisansını iptal etmişti. Şirketlere 340 biner lira ceza kesmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaz devlerine 90 milyon ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN