Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Banka tüketici danışma hattı" tuzağı

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, kredi kartı aidatı, komisyon, dosya masrafı ve yapılandırma adı altında bankalarca yansıtılan kesintilerin geri alınabilmesiyle ilgili adeta yeni bir sektör oluştuğunu, "çeteler kurulduğunu" belirtti.

Giriş Tarihi: 2.12.2013 16:50 Güncelleme Tarihi: 2.12.2013 16:51

Tüketicileri arayanların kendilerini "banka tüketici danışma hattı" şeklinde tanıttığına dikkati çeken Ağaoğlu, "Ne yazık ki, bu tür tuzaklara düşen tüketici sayısı oldukça fazla" ifadesini kullandı.

Ağaoğlu, bankaların yansıttıkları onlarca haksız ve hukuksuz maliyetler yüzünden tüketicilerin mağdur edildiğini belirtti.

Bankalarca tahsil edilen bu ücretlerin haksız olduğuna yönelik yargı kararlarının Yargıtay tarafından onaylanması üzerine bazı kişilerin, bu bedellerin tahsilini sağlayabilecekleri gerekçesiyle tüketicileri tuzaklarına düşürüp haksız kazanç sağlamaya çalıştığını ifade eden Ağaoğlu, son günlerde bu tür şikayetlerin arttığını anlattı.

Vatandaşların cep telefonlarının numaralarını bir şekilde ele geçiren bu kişilerin, muhataplarına doğrudan arama ya da mesajla ulaştıklarını vurgulayan Ağaoğlu, şunları kaydetti:

"Kredi kartı kullanımlarının olup olmadığını veya tüketici kredisini kullanıp kullanmadıklarını soruyorlar. Tüketici bu konuda mağdur ise ücretlerin iadesi için yardımcı olacaklarını belirterek, belirli bir ücret istiyorlar. Aradıkları kişiye 10 yıl geriye dönük kredi kart aidatını alabileceklerini, bununla ilgili bir kereye mahsus 40 ila 100 lira arasında ücret tahsil edeceklerini belirtiyorlar. Konuşma sırasında tüketici, kredi kullanmış, dosya masrafı kesilmiş ve yapılandırma yapılmış ise bunların da geri alınabileceği belirtiliyor. Bunun için de 100 ila 300 lira arasında ücret talep ediliyor."

"TUZAKLARA DÜŞEN TÜKETİCİ SAYISI OLDUKÇA FAZLA"

Tüketicileri arayanların kendilerini "banka tüketici danışma hattı" olarak tanıttığına işaret eden Aydın Ağaoğlu, "Ne yazık ki, bu tür tuzaklara düşen tüketici sayısı oldukça fazla" ifadesini kullandı.

Söz konusu kişilerin vatandaşların sırtından haksız kazanç elde etme peşinde olduğuna vurgu yapan Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Kredi kartı aidatı, komisyon, dosya masrafı ve yapılandırma adı altında bankalarca yansıtılan kesintilerin geri alınabilmesiyle ilgili adeta yeni bir sektör oluştu, çeteler kuruldu. Telefonla aranan ve söz konusu kişilerin teklifini kabul ederek 40 ila 300 lira arasında ödeme yapan tüketicilere sadece bir zarf gönderiliyor. Zarfın içindeki belgeleri doldurup, bulundukları yerdeki hakem heyetlerine başvurmaları isteniyor. Bu belgelerin tamamı, tüketici örgütlerinin internet sitelerinde mevcut olup ücretsiz indirilebilmektedir."

Tüketicilerin bu tür dolandırıcılara itibar etmemelerini isteyen Ağaoğlu, derneği olarak bu konuda her yolu gösterdiklerini ve ilgili belgeleri ücretsiz verdiklerini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Banka tüketici danışma hattı" tuzağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN