Emekliye enflasyon farkı geliyor

Giriş Tarihi: 4.12.2013 10:22 Güncelleme Tarihi: 4.12.2013 15:56

Emekli zamlarında belirleyici olan enflasyon verileri açıklandı. Ocak'ta emeklilere enflasyon farkı alma imkanı doğdu. Şimdi gözler Aralık ayında açıklanacak olan enflasyona çevrildi.

Yeni yılla birlikte 10 milyonu aşkın emekli zamma kavuşacak. Kasım ayı enflasyonunun açıklanmasıyla emeklilerin alacakları zam da netleşmeye başladı. Toplu sözleşmeye göre; 2014 yılında memurların taban aylıklarında 175 lira artış olacak. Memurların ücretleri net 123 lira artacak. 1.9 milyon memur emeklisinin maaşlarında da net 140 lira artış gerçekleşecek. Ocak'ta, bu artışa ilave olarak enflasyon farkı verilmesi gündemde.


İKİNCİ YARIDA % 3'Ü AŞARSA

Memur ve memur emeklilerine 2013 yılının ikinci 6 aylık kısmı için yüzde 3 zam verilmişti. Bu dönemdeki enflasyon oranının yüzde 3'ü geçmesi durumunda memur ve memur emeklileri enflasyon zammı alacak. Kasım ayı enflasyon oranının açıklanması ile 2013 yılının ikinci yarısındaki 5 aylık enflasyon oranı yüzde 2.79 olarak belirlendi. Aralık ayı enflasyon oranı yüzde 0.21'i geçerse memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı verilecek. Kış nedeniyle Aralık enflasyonunun yüksek çıkması bekleniyor. Bu durumda memur ve memur emeklileri enflasyon farkı alacak.


MÜJDE BEKLENİYOR

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de Ocak ayında, 2013'ün ikinci 6 aylık dönemindeki enflasyona göre zam alacak. Bu yılın ikinci yarısındaki 5 aylık enflasyon yüzde 2.79 olarak belirlendi. Aralık enflasyonunun yüksek çıkması bekleniyor. Bu durumda Aralık enflasyonuyla rakam artacak. SSK ve Bağ-Kur emekli aylıklarının 6 aylık enflasyon tahminlerine göre Ocak'ta yüzde 2.85 oranında artırılması öngörülüyor.

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emekliye enflasyon farkı geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN