Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telif gelirlerine 10 numara teklif

Halka açık yerlerde çalınan müzikler için ödenecek telif gelirlerine ABD'den talip çıktı. MESAM'la masaya oturan Rubbit, geliri bir yılda 10 kat artırmayı vaat ediyor

Giriş Tarihi: 4.12.2013
Türkiye'de büyük tartışmalara yol açan telif gelirlerinin toplanmasına ABD'den talip çıktı. ABD'de yaşana Türkler'in kurduğu Rubbit LLC, yılda 15-20 milyon liralık telif geliri toplayan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Musiki Eserleri Sahipleri Grubu'na (MSG) cazip bir projeyle geldi. Telif gelirlerini toplamaya talip olduklarını belirten Türk girişimciler, yıllık geliri 150 milyon liraya çıkarma sözü verdi. Las Vegas'ta kurulan Rubbit LLC şirketi, ilk yıl bu paraya ulaşamazsa 60 milyon liralık teminat mektubunu nakde çevireceğine dair yazılı beyanda da bulundu. Muzik piyasasını hareketlendiren teklif özellikle Anadolu'daki yerel sanatçılar için önemli. Anlaşma sağlanırsa geçen yıl MESAM ve MSG'den en fazla 2 bin TL alan en düşük sanatçı geliri, yıllık 20 bin TL'ye çıkacak.

YASA SANATÇIDAN YANA

Son dönemde yürürlüğe giren yasaların telif hakları konusunda önemli avantajlar getirdiğini belirten Rubbit LLC Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Emre Teker, MESAM ve MSG'ye üç ay önce teklif sunduklarını söyledi. Umuma açık yerlerin teliflenmesinin yanı sıra dijital veri güvenliği konusunda da sanatçıları koruduklarını belirten Teker şöyle konuştu: "Korumaya aldığımız sanatçıların içeriklerini anında internetteki illegal sitelerden kaldırıyoruz. Böylece şarkıyı dinlemek isteyenler sadece legal siteleri kullanabiliyor. Sanatçının dijital geliri önemli oranda artıyor. Bu değişik ülkelerde üç yıldır uyguladığımız bir sistem. Sektörde de açık farkla lideriz. Şu anda dört binin üzerinde kurumla aktif olarak çalışıyoruz." Görüşlerine başvurduğumuz MESAM yetkilileri ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telif gelirlerine 10 numara teklif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN