Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz fuar şirketleri Türklerin peşine düştü

İngiltere'nin efsanevi Başbakanı David Lloyd George'un kurduğu UBM, NTSR Fuarcılık'ı alarak Türkiye'yi bölgesel üssü yapacak

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Yılda 434 fuarın düzenlendiği Türkiye'ye yabancı firmaların ilgisi devam ediyor. 2012 yılı verilerine göre cirosu 1 milyar doların üzerine çıkan fuarcılık sektöründe İngilizlerin ağırlığı artıyor. Son dönemde Londra merkezli Tarsus Group, REED gibi şirketlerin Türkiye'deki fuar avına bir yenisi daha eklendi. 797 milyon sterlin cirosuyla UBM, İstanbul merkezli NTSR Uluslararası Fuar & Kongre Organizasyonları'nın yüzde 75'ini satın aldı. 6 bin 500 çalışanıyla hisseleri Londra Borsası'nda işlem gören UBM'in aldığı NTSR şirketi, Growtech, Interlight, Boatshow, Europort, Intertraffic gibi fuarları düzenliyor. 2010'da Türkiye'deki ilk operasyonunu Rotaforte Fuarcılık'ı alarak yapan UBM, böylece bölgesel üssünü de Türkiye'ye taşımış oldu. UBM Türkiye Genel Müdürü Kerim Alain Bertrand, "Burayya ilgili önmli plalarımız var. Türkiye'yi kağıt üzerinde değil, resmen uluslararası fuarlar yapılan bir yer haline getirmek istiyoruz" diye konuştu.

İSTİFA KRİZİ
1918'de kurulan UBM'nin hikâyesi Türkiye'nin tarihiyle de örtüşüyor. UBM'nin kurucusu Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu'na karşı savaş ilan eden İngiltere'nin efsanevi politikacısı David Lloyd George. 1916- 1922 yıllarında Birleşik Krallık'ın Başbakanı olan Lloyd George ve hükümeti, "Çanakkale Krizi" olarak adlandırılan olaydan sonra dağılıp istifa etmiş ve aktif siyaset hayatı sona ermişti. Birleşik Krallık Başbakanı Lloyd George'un Çanakkale Krizi'nden sonra Mustafa Kemal Atatürk için söylediği "İnsanlık tarihi birkaç yüzyılda bir dahi yetiştirebiliyor. Şu talihsizliğimize bakınız ki bu kişi Küçük Asya'da çıktı. Hem de bize karşı" sözü trihe geçmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz fuar şirketleri Türklerin peşine düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN