Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Telekom'dan Çin'e bilgi köprüsü

Türkiye'yi Çin'e karadan bağlayacak fiber optik bilgi otobanı için imzalar atıldı. Türk Telekom tarafından tasarlanan projede 6 ülke birlikte çalışacak

Giriş Tarihi: 5.12.2013
Türk Telekom, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayacak bilgi otobanı için start verdi. Şirketin öncülük ettiği konsorsiyum, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Trans Eurasian Information Super Highway (TASIM) projesini imzaladı. Projeyle Batı Avrupa ile Doğu Asya arasında 15 bin kilometrelik yüksek kaliteli, korumalı, dünyanın en uzun fiber optik internet ve veri iletişim ağı oluşturulacak.

KAVŞAK İSTANBUL

Dörtte biri Türk Telekom altyapısı üzerinden geçecek hat, İstanbul'u bir fiber iletişim kavşağı haline getirecek. İmza töreninin ardından bir açıklama yapan Türk Telekom CEO'su Tahsin Yılmaz, fikir önderi oldukları projenin hayata geçirilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

RUS YA DAHİL OLDU
"TASIM projesi için fikir öncülüğü yaptık" diyen Yılmaz şunları söyledi: "2009 yılı sonlarında girişimlerde bulunmuş ve bu fikri ilk olarak EURASIA LINK adıyla Azerbaycan'la paylaşmıştık. Projenin olgunlaşmasıyla birlikte isim TASIM olarak değiştirildi." Hattın yedeklenmesini sağlamak için var olan ülkelere Rusya'nın da eklendiğini ifade eden Yılmaz, "Böylece hattın uzunluğu 15 bin kilometreye çıkacak" diye konuştu.

KONSORSİYUMDA 6 ÜLKE ORTAK ÇALIŞACAK
Türk Telekom'un yanı sıra Avrupa'dan Türk Telekom International, Azerbaycan'dan Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanlığı ile Kazakistan'dan Kaztranscom'un da aralarında bulunduğu 6 ülke kuruluşu konsorsiyumda bir araya geldi. Proje, Hazar Denizi'ne çekilecek denizaltı fiber optik sistemini de kapsıyor.

ICANN YATIRIMINA DESTEK OLACAK
TASIM, Birleşmiş Milletler tarafından desteklenerek "Geleceğin Projesi" olarak tanımlandı. Ayrıca proje, İstanbul'u sanal dünyanın 3 merkezinden biri haline getiren İnternet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumu'nun (ICANN) Türkiye'de yatırım kararını da destekleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Telekom'dan Çin'e bilgi köprüsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN