Kara kışa Katar doğalgazıyla çözüm

Giriş Tarihi: 6.12.2013

Sert geçmesi beklenen kışa karşı enerjide ek önlem alındı. Bakan Yıldız: Katar'la 350 milyon dolarlık sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması yapıldı

Enerji Bakanlığı, sert geçmesi beklenen kış aylarında enerji sıkıntısı yaşanmaması için siparişlerini artırdı. Bu kapsamda Katar'la 350 milyon dolarlık doğalgaz anlaşması yapıldı. Dün İstanbul'da gerçekleşen Hazar Forumu'nda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Katar'ın sıvılaştırılmış enerji alanında önde gelen ülkelerden biri olduğunu belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Aralık, ocak ve şubattaki doğalgaz ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 5 kargoluk sipariş verdik." Hazar Strateji Enstitüsü tarafından düzenlenen organizasyonda konuşan SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Türkiye ve Azerbaycan liderliğinde ortaya çıkan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nde (TANAP) daha önce 7-8 milyar dolar olan maliyeti 8-10 milyar dolar olarak öngördüklerini belirtti. Yavuz, "STAR rafinerisinde 1 milyar dolarlık özkaynağı kullandıktan sonra, 3.5 milyar dolarlık dış finansman sağlayabileceğiz" dedi. Öte yandan ABD Exim Bank, STAR'a 640.7 milyon dolarlık doğrudan kredi sağlanmasını onayladı.

HAZAR JEOPOLİTİK MERKEZ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de foruma özel bir tebrik mektubu mesaj gönderdi. Cumhurbaşkanı Aliyev, mesajında şunları kaydetti: "Doğu ile Batı'yı birleştiren Hazar Bölgesi, dünyanın önemli jeopolitik merkezlerinden biri oldu. Bakü-Tiflis- Kars demiryolu farklı kültürlerin daha da yakınlaşmasına hizmet edecek."

PETROL CEYHAN'A DOĞRUDAN AKACAK
Azerbaycan'ın kamu enerji şirketi Socar'ın gelecek yıl şubat ayından itibaren Rusya üzerinden ham petrol ihracatına son vereceği ve bu petrolün büyük bölümünü Bakü-Ceyhan boru hattına yönlendireceği bildirildi. Konuyla ilgili bilgi veren şirket yetkilisi "Bakü-Novorossiisk boru hattından petrol ihracı şubatta duracak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kara kışa Katar doğalgazıyla çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN