Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tasarruflu enerjiye vergi avantajı yolda

Enerjide tasarruf yapacak yatırımlara vergi avantajı geliyor. Bakan Yıldız, "Bu alana yatırım yapan 5'inci bölge statüsünde değerlendirilecek" dedi

Giriş Tarihi: 6.12.2013
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, hükümetin enerji tasarrufunu destekleğini belirterek, "Enerji tasarrufuyla ilgili yatırımlar bölgeye bakılmaksızın 5'inci bölge statüsünde olacak" dedi. 5. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi'nde konuşan Yıldız, bu adımın enerji tasarrufunu özendirmek ve enerji verimliliğini artırmak açısından oldukça önemli olduğunu kaydetti. Yıldız, her yıl 15 milyar liralık tasarrufun mümkün olduğunu, bunun Türkiye'nin 2023 hedefleri için önem taşıdığını vurguladı.

BİNALARA RUHSAT YOK

Tasarrufun başlı başına bir kültür olduğunun altını çizen Yıldız, "Her bireyin tasarruf konusunda yapabileceği bir şey var. Ancak 1.3 milyar insan hâlâ elektrikle tanışmadı. Böyle bir dünyada enerjinin verimli kullanılması gerekiyor" şeklinde konuştu. 15 milyon hanenin yalıtımı olmadığını, artık bu tür binalara ruhsat verilmediğini anımsatan Bakan Yıldız, şöyle dedi: "Yalıtım konusunda yüzde 35'e varan bir tasarruf yapma imkânı var." Kendi bakanlık binalarının yalıtımını gerçekleştirdiklerini ve bu sayede yüzde 46 tasarruf elde ettiklerini kaydeden Yıldız, şöyle konuştu: "150 kamu binası için yaklaşık 45 milyon liralık harcama yapacağız. İki yıl içinde bunları amorti edeceğiz. Ankara Valiliği'nin koordinasyonunda yapılan çalışmada 71 kurum ve kuruluşta yaklaşık 400 bin ampul değişti. Günlük 150 bin, yıllık ise 38 milyon kilovatsaat elektrik tasarrufu sağlandı. Bunun parasal karşılığı ise 14 milyon lira."

BEŞİNCİ BÖLGE TEŞVİKİNDE NE VAR?
Gümrük vergisi muafiyeti
KDV istisnası
Vergi indirimi
Sigorta primi işveren hissesi desteği,( 31.12.2013 tarihine kadar başlanılacak yatırımlar için 7 yıl süreyle geçerli olacak.)
Yatırım yeri tahsisi
Faiz desteği (TL cinsi kredilerde 5, döviz kredilerinde 2 puan)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tasarruflu enerjiye vergi avantajı yolda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN