Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liste BDDK'dan ücret bankadan

G��mrük Bakanı Yazıcı, Tüketici Kanunu'nda bankaların ücret aldığı hizmetlerle ilgili önemli değişikliklerin olduğunu söyledi. Buna göre, ücret alınacak hizmetleri BDDK belirleyecek. Ücret ise bankanın takdirine kalacak

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, 28 Mayıs 2014'te yürürlüğe girecek Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'la ilgili merak edilen noktaları anlattı. En çok şikâyet edilen hizmet ücretleriyle ilgili konuya açıklık getiren Yazıcı, bankaların faiz dışında aldığı hizmetlerle ilgili ücretler konusunun üç ayaklı bir yapı olduğunu vurguladı. Bankaların hangi hizmetlerden ücret alabileceğini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) belirleyeceğini, bunu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın onayına sunacağını söyleyen Yazıcı, şöyle konuştu: "Bu aşamadan sonra hizmetlerin ücret miktarını bankaların arasındaki rekabet belirleyecek." Yazıcı, rekabetin tüketiciye yarayacağını vurguladı. Ekonomi Gazetecileri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Yazıcı, tüketicinin açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılmasının yasaklandığını da belirterek, "Bankaların, kredinin ödenmesi için açılan hesaplardan, sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda tüketicilerden ücret ya da masraf talep etmesi yasaklanmıştır" dedi.

REKABET DEVREYE GİRER

Bankaların faiz dışı gelirle ilgili avukatlık ya da mali müşavirlik ücret tarifesinin yanlış olacağını ifade eden Yazıcı, "Ücretlendirilebilecek hizmet türlerini BDDK belirlesin, ücretler de bankalar arası rekabetle belirlensin dedik. Bankalar arasında gizli ya da açık bir anlaşma olursa da Rekabet Kurumu devreye girer" diye konuştu. Bankaların hiçbir ücret talep edilmeyecek bir kredi kartını tüketicilere sunması gerektiğini hatırlatan Yazıcı, "Tüketiciler kredi kartlarıyla ilgili bir ücret ödemek istemiyor ya da sürpriz istemiyorsa 'yalın kart' dediğimiz aidatsız ürünü alacak. Yalın kartın niteliklerinin artmasını ise rekabet belirleyecek. Uygulamayı başlatanlar var"dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liste BDDK'dan ücret bankadan
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN