Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nestle'den yoksulluk Ar-Ge'si

34 tesisten oluşan Ar-Ge ağına her yıl 1.7 milyar dolarlık yatırım yapan Nestle, İsviçre'deki araştırma merkezinde yoksullara yönelik çalışma başlattı. Amaç gıda ürünlerini mikrobesin öğeleriyle zenginleştirmek

Giriş Tarihi: 7.12.2013
Dünya genelinde 34 tesisten oluşan geniş Ar-Ge ağına her yıl 1.7 milyar dolarlık yatırım yapan Nestle, bu bütçenin önemli bölümünü yoksul insanlar için ayırdı. İsviçre Lozan'da bulunan araştırma merkezinde (Nestle Research Center-NRC) gıda ürünlerinin mikrobesin öğeleri ile zenginleştirilmesine yönelik laboratuvar çalışmaları yapan firma, dünyadaki açlık sorununa çare arıyor. NRC'nin Direktörü Dr.Thomas Beck, Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada 2 milyar insanda demir ve iyot eksikliği görüldüğünü söyledi.

1 MİLYAR İNSAN AÇ

210 milyon insanın A vitamini eksikliği yaşadığını belirten Beck, "Nestle geçen yıl dünya genelinde 157 milyar porsiyon ürününü vitamin ve mineraller ile zenginleştirdi" dedi. Beck Nestle'nin bu çalışmayla lezzetten ve duyusal özelliklerinden ödün vermeden ürünlerin besin değerini artırdığını ifade ederek şöyle konuştu: "Dünyada kronik açlık yaşayan insan sayısının 1 milyarı aştığı tahmin ediliyor. Özellikle açlık oranı yüksek ülkelerde et ve belirli ürün grupları tüketilemediği için insanlar büyük sağlık sorunları yaşıyor. Amacımız daha besleyici gıdalar üretmek." Nestle'nin bu ürünlerine verilen örneklerden biri demirle zenginleştirilen bulyon. Maggi markalı bulyonlar halkın alım gücünün düşük olduğu Nijerya gibi ülkelerde yoğun satışa sahip.

'5 BİN BİLİM İNSANI İSTİHDAM EDİYORUZ'
Nestle, araştırma merkezinde gıda sektörünün geleceğine yönelik önemli çalışmalara imza atıyor. Firma, İsviçre'deki merkezinde diyetisyen, kimyager, biyokimyacı, fizikçi, biyolog ve tıp doktorlarından oluşan 600 bilim insanı istihdam ediyor. Nestle'nin 34 tesiste istihdam ettiği toplam bilim insanı sayısı ise 5 bin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nestle'den yoksulluk Ar-Ge'si
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN