Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Üniversiteli kızlara 'hanımağa' desteği

Netaş'ın ortaklarından olan TRPE Capital, üniversiteli kızlara girişimcilik desteği veriyor. JP Morgan'ın lokal ortağı da olan şirket, geçen yıl köy kadınlarının dokuduğu kilimleri New York'a taşıdı

Giriş Tarihi: 8.12.2013
Kadının ekonomide daha fazla yer almasına yönelik geliştirilen kamu ve özel sektör destekli projeler, yurdun en ücra köşelerindeki küçük girişimlere bile cesaret veriyor. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen üniversiteli kız öğrencilere yönelik girişim destek programı R-Scholars adlı programa Anadolu'dan 350 projenin başvurması bunun göstergelerinden biri. R-Scholars'ı uygulayan fon şirketi TRPE Capital'in kurucu ortağı Memet Yazıcı, kızlarda bu konuda bir uyanış olduğu düşüncesinde.

BABAANNESİ İLHAM OLDU
Memet Yazıcı'ya göre kadınların iş dünyasındaki üstünlükleri tartışılmaz. Bunun için kendine babaannesi Fatma Yazıcı'yı örnek aldığını belirten Yazıcı, "Babaannem Bursa'da 19 yaşındayken biri karnında olmak üzere üç çocuğuyla dul kalmış bir kadındı. Okuma-yazması yoktu. 80 yaşında öldüğünde iki oteli, zeytin ağaçları ve iki yabancı dili vardı. Onun hikâyesi bana hep örnek olmuştur" diyor.

ANNEMİN KİLİMLERİ
Kadın girişimcileri cesaretlendirmek istediklerini ve Türkiye'nin her köşesindeki üniversite öğrencisi kızları hedef aldıklarını söyleyen Memet Yazıcı, geçen yılki programda iki projenin ödül aldığını belirtti. Bunlardan biri Mersinli Bilgi Üniversitesi'nde hukuk ve uluslararası ilişkiler bölümlerinde çift anadal son sınıf öğrencisi İpek Yosunlu. Annemin Kilimleri isimli projesiyle tekstil fabrikalarındaki artık kumaşlardan köylü kadınlara kilim dokutan Yosunlu, köylülerin kişi başına aylık 430 dolar gelir elde etmelerini sağlıyor. TRPE Capital Yosunlu'nun hem eğitim ve şirket masraflarını karşılıyor, hem pazar bulmasına yardım ediyor hem de danışmanlık veriyor.

TEKNOLOJİYİ ÖĞRETİYOR
Geçen yıl destek almaya hak kazanan diğer öğrenci ise İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği'nde okuyan Aslıhan Kurt. Kurt'un projesi teknolojik ürünler hakkında rehberlik eden bir web sitesi.

KOBİ'LERE YAYILACAK
Memet Yazıcı, proje kapsamında bu yıl daha fazla girişime destek olmayı planladıklarını belirtiyor. Genellikle sosyal medyadan başvuru geldiğini söyleyen Yazıcı, hedeflerini şöyle anlatıyor: "Amacımız gelecekte satın aldığımız KOBİ'leri de bu zincire dahil etmek. Hatta JP Morgan'ın da bu projede bize destek olacağını düşünüyoruz. Ancak öncelikle belli bir mesafe kat etmek istiyoruz. Hedefimiz 5 yılda 250 bin dolarlık destek sağlamak."

4 ALANA 300 MİLYON $'LIK YATIRIM YAPACAK
TRPE Capital, beş yıldır Türkiye'de Küçük ve Ortaboy İşletmelere (KOBİ) yatırım yapan bir fon şirketi. İngiliz Gurnsey Finansal Services Commission lisansıyla İstanbul'da ofis açan şirketin ortakları arasında daha önce birçok satın alma gerçekleştiren Rae Capital'in kurucuları var. Sağlık, teknoloji, gıda ve iş hizmetleri sektörlerinde 300 milyon dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirten Memet Yazıcı, halen Netaş'ın yatırımcılarından olduklarının altını çiziyor. Ayı zamanda JP Morgan'ın Türkiye'de yapacağı KOBİ yatırımlarının da lokal ortağı olduklarını söyleyen Yazıcı, genç şirketin sosyal sorumluluk projeleriyle aynı anda büyümeyi hedeflediğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Üniversiteli kızlara 'hanımağa' desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN