Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 milyar duman oldu

Türkiye'deki sigara fiyatının komşu ülkelere göre yüksek olması kaçağı artırıyor. Polisin denetimine rağmen yılda yüzde 20'ye ulaşan kaçak sigara, 5 milyarlık vergi kaybı oluşturuyor

Giriş Tarihi: 11.12.2013
Türkiye'de kaçak sigarayla mücadele yoğunlaşsa da devletin kaybı 5 milyar lirayı buluyor. Fiyatın ortalama 4.5 doları bulması kaçağın en büyük nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. Türkiye'de 5 milyar paketlik sigara pazarının yüzde 20'sini kaçak ürünler oluşturuyor. Devletin kaçak sigaradan 4 milyarlık Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), 1 milyarlık da Katma Değer Vergisi (KDV) kaybı bulunuyor.

KAÇAK SİGARA YÜZDE 19.3

Sigara üreticilerinin sokaklardan topladığı paketler üzerinden yapılan araştırmaya göre, her 100 paketin 20'si kaçak ya da sahte. Uzmanlar, kaçak oranının sahteye göre daha yüksek olduğunu belirtiyor. Sigaranın perakende satış fiyatı üzerinden alınan yüzde 80'e yakın vergi yükünün Türkiye'yi kaçak sigara açısından önemli bir pazar haline getirdiği vurgulanıyor. Tütün Sanayicileri Derneği'nin kaçak sigara trendini belirlemek amacıyla yılda iki kez yaptırdığı araştırmanın sonuçları kaçakçılıkta önemli bir tırmanışın olduğunu ortaya koyuyor. 2013 araştırması, 30'dan fazla şehrin belirlenen caddelerinde toplanan boş sigara paketlerinin analiziyle elde edilen bilgileri içeriyor. Ülke genelinde 10 bin boş sigara paketinin analiz edildiği araştırmaya göre, yasadışı ürün oranı 2013 yılının ilk çeyreğinde yüzde 19.3'e yükseldi.

RUHSATLI BAYİ SAYISI AZALDI

Kaçak sigara oranındaki bu artışın en önemli nedeni olarak, kolluk kuvvetlerinin başarılı çalışmaları ve kamunun pozitif çabasına rağmen, vergilerin yüksekliği, buna bağlı olarak perakende satış fiyatının yüksekliği gösterildi. Maliye Bakanlığı'nın verilerine göre, Türkiye'de sigaranın perakende fiyatı 4.55 dolarken, çevre ülkelerde bu rakam 1.29-1.52 dolar aralığında değişiyor. Üreticiler, kaçak sigara oranındaki artışın nedenleri arasında satış ruhsatı olan bayi sayısının azalmasının da olduğunu belirtiyor.

BU YÖNTEMLER ŞEYTANIN BİLE AKLINA GELMEZ!
Türkiye'de yüzde 20'lere ulaşan kaçak sigara pazarının cazibesi 'zihni sinir' projelerinin de üretilmesine neden oluyor. Kaçakçılar, ülke dışından sigara getirmek için şeytanın aklına gelmeyen yöntemler geliştiriyor. Emniyet birimleri ve sigara üreticisi şirketlerin tespitlerine göre kaçak sigara ticaretinde ilginç yöntemler kullanılıyor. Bunların başında da Irak sınırında teleferik ile yapılan kaçakçılık geliyor. Kaçak sigaralar yemek tabldotları, çeyiz sandıkları, ot çuvalları arasında da ülkeye sokuluyor. En ilginç yöntemlerden biri de arı kovanı ve cenaze arabalarıyla yapılan kaçakçılık.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 milyar duman oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN