Ticari hayat silbaştan değişiyor

Giriş Tarihi: 11.12.2013

E-fatura uygulaması, Türkiye'de tahsilat ve ödeme döngüsünde yeni bir dönem başlatıyor. Tamamen elektronik uygulamalar üzerinden yürüyecek yeni ticaret hayatında e-fatura mali sistemin temel taşı olacak. Bankacılık da gelişmelere paralel olarak elektronik ortama taşınacak

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) oluşturduğu e-fatura sistemi ile yıllık brüt satış hasılatı 10 milyon TL'nin üzerindeki 30 bine yakın şirket, 2013 yılı Aralık sonu itibariyle kağıt fatura yerine, e-fatura düzenleyecek. e-fatura uygulaması, Türkiye'de tahsilat ve ödeme döngüsünde yeni bir dönem başlatıyor. Tamamen elektronik uygulamalar üzerinden yürüyecek yeni ticaret hayatında e-fatura mali sistemin temel taşı olacak. e-fatura, e-defter, mali mühür ve yakın gelecekte oluşacak e-arşiv, e-çek, e-irsaliye ve benzeri uygulamalar ile bankacılık da baştan başa elektronik ortama taşınacak. Ticari hayatta teknolojik devrim olarak nitelenen e-Fatura uygulaması ile kayıt dışı ekonomi, naylon fatura gibi süreçlerin de tarihe karışacağı belirtilirken, bu yıl 30 bin işletmenin e-faturaya geçmesinin ardından 2014'te de yıllık ciro sınırının 5 milyon TL'ye indirileceği ve kademeli olarak tüm işletmelerin sisteme dahil edileceği belirtiliyor.

MALİYE: ERTELEME YOK

Maliye Bakanlığı, yakın zamanda yaptıpı açıklamada zorunluluk kapsamındaki mükelleflerin 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren e-fatura alıp göndermek zorunluluğu bulunduğunu belirterek, e-fatura ve e-defter uygulamalarının başlama tarihi ile ilgili olarak bir ertelemenin söz konusu olmadığını belirtti. Yetkililer, Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile getirilen e-fatura ve e-defter uygulamalarının başlama tarihi ile ilgili olarak bir ertelemenin söz konusu olmadığını, e-fatura uygulamasını yaygınlaştırma stratejisi çerçevesinde önümüzdeki dönemde belirli büyüklükleri aşan tüm mükelleflerin uygulamaya dahil edilmesinin planlandığınının da altını çizdi.

E-fatura ve e-fatura uygulaması nedir?
Satıcı ve alıcı arasındaki iletişimin merkezi bir platform (Gelir İdaresi Başkanlığı) üzerinden gerçekleştirildiği elektronik bir belge olan e-fatura, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip olacak. Türkiye'de 5 Mart 2010 tarihinden itibaren uygulamada olan e-fatura, veri format ve standardı GİB tarafından belirlenen, Vergi Usul Kanunu (VUK) gereği bir faturada bulunması gereken bilgileri içeriyor. E-fatura Uygulaması, taraflar arasında güvenli ve sağlıklı bir biçimde dolaşımını sağlamak amacı ile GİB tarafından oluşturulan uygulamaların genel adıdır. Anonim, limited ve gerçek/şahıs şirketi statüsündeki mükellefler uygulamadan yararlanabiliyor.

DEFTERLER DE SANAL ORTAMA GEÇİYOR
E-defter, şekil hükümlerinden bağımsız olarak Türk Ticaret Kanunu'nda zorunlu olan defterlerde yer alması gereken bilgileri kapsayan elektronik kayıtlar bütünü olarak tanımlanabilir. E-defter sayesinde kağıt ortamdaki basım, tasdik ve saklama maliyetlerini ortadan kalkacak.

E-fatura ticarete katkı yapacak
Ayda ortalama bin fatura kesen bir firma e-fatura ile yılda, bin 200 ton karbon salınımını 4 bin 800 ağacın kesilmesini, 15 bin litre atık su oluşumu ve 156 bin kg sıvı atık oluşumunu engellemiş olacak. E-fatura düzenlemek kağıt faturaya göre satıcı için yüzde 57, alıcı için yüzde 62 daha fazla tasarruf sağlayacak. Türkiye'de ortalama basılı faturada maliyet yaklaşık 6 TL iken, buna görünmeyen yönetsel ve işgücü maliyetleri eklendiğinde, e-faturanın işletmeler için avantajları daha da artırıyor. Ayrıca E-fatura ticaret hayatındaki hız ihtiyacını basım, gönderim, kurye, karşılama, kontrol, kayıt, arşiv süreçlerini ortadan kaldırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticari hayat silbaştan değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN