Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de 3 yıllık bütçe krizi sona erdi

ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçiler bütçe konusunda anlaşarak 3 yıllık krizi sonlandırdı. Önümüzdeki iki yılda harcamalar 63 milyar dolar artırılacak

Giriş Tarihi: 12.12.2013
ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçiler 2015'e kadar yapılacak harcamalar konusunda anlaşmaya vardı. Böylece yaklaşık 3 yıldır süren ve ekonomiye büyük sıkıntı yaşatan bütçe krizi sona erdi. Anlaşma, önümüzdeki iki yılda harcamaların 63 milyar artırılmasını içeriyor. Amaç otomatik kesintilerin olumsuz etkilerini bertaraf etmek. Anlaşmanın Senato ve Temsilciler Meclisi onayından geçmesi halinde federal hükümetin ocakta kapanma riski de ortadan kalkacak. Üç yıldır devam eden mali restleşme döngüsünü kıran müzakereciler, otomatik harcama kesintilerini önümüzdeki 2 yılda bütçe açığının 23 milyar dolara indirilmesi konusunda anlaştı. ABD Bakanı Barack Obama anlaşmayı "Harcama önceliklerindeki hedeflerden bazılarını yerine getirmemiz için iyi bir adım" olarak nitelendirdi.

SAVUNMAYA 520.5 MİLYAR DOLAR

Bütçe planı, ABD'nin bu yılki harcamalarının 1.01 trilyon dolar olmasını öngörüyor. 2011 üzerinde anlaşılan bütçe 967 milyar dolarlık seviyesindeydi. Son yapılan anlaşma, savunma harcamalarını 520.5 milyar dolar, bunun dışındaki harcamaları ise 491.8 milyar dolar olarak belirliyor.

EKONOMİYİ RAHATLATIR
Anlaşmanın baş mimarları Senatör Patty Murray ve Temsilciler Meclisi Üyesi Paul Ryan, bu tavizin hükümetin kapanmasını önleyeceğini söyledi. Ryan, anlaşmanın aynı zamanda mali çekişmelerden olumsuz etkilenen ülke ekonomisine yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de 3 yıllık bütçe krizi sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN