“Kimse Türkiye’den vazgeçemez”

TUSKON’un düzenlediği Türkiye – Benin Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul’da yapıldı. Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi’nin de katıldığı organizasyonda bu ülkedeki yatırım fırsatları ele alındı. Boni Yayi, “ Türkiye dünyanın çok önemli ekonomi oyuncularından biri. Kimse Türkiye’den vazgeçemez” dedi.

Giriş Tarihi: 12.12.2013 15:56
Türk iş dünyasının dünya ticaret çevreleriyle buluşmasında büyük rol oynayan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Türkiye – Benin Ticaret ve Yatırım Forumu düzenledi. İstanbul'da düzenlenen organizasyona TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Benin Cumhurbaşkanı Thomas Boni Yayi, Benin Ticaret Bakanı ve her iki ülkeden iş adamları katıldı.


BATI AFRİKA'YA AÇILAN KAPI

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Benin'in Türk iş dünyası için çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. Meral şöyle devam etti: "Tarım, Enerji, İnşaat, Lojistik, mineral ve hidrokarbon alanlarında hali hazırda büyük fırsatlar barındıran Benin, Türk girişimciler için özellikle Batı Afrika pazarına ulaşmada önemli bir durak olabilir. Benin, sağlamış olduğu yatırım teşvikleri, barışçıl iklimi ve Sayın Cumhurbaşkanı Dr. Yayi Thomas Boni'nin destekleri ile Türk girişimcilerin 150 milyonluk bir nüfusa sahip Batı Afrika'ya açılan kapısı konumundadır. Özellikle verimli tarım arazilerinin varlığı, Benin'i tarım alanında güçlü kılmaktadır. Tarım ürünlerinin başında ülkede üretilen ve çoğunluğu ihraç edilen pamuk başı çekmektedir. Türk ve Beninli iş insanlarının bu alanda yapabilecekleri ortak yatırımların iki ülke arası ilişkilerin üst seviye ye çıkarılmasına fayda sağlayacağını umuyorum. Türk iş dünyası bu noktada, alt yapı ve inşaat projelerinden Tekstile, tarım makinesi ve kimyasallarından bankacılık-finansa, kozmetikten gıdaya, Telekomünikasyondan Enerji'ye kadar pek çok alanda karlı yatırım ve ticaret fırsatını Beninli ortakları ile el ele vererek ortaya çıkaracaktır."


"KİMSE TÜRKİYE'DEN VAZGEÇEMEZ"

Benin Cumhurbaşkanı Thomas Yayi Boni ise, Türkiye'nin dünyada çok önemli bir güç olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Türkiye'ye çok saygı duyuyoruz. Bakanlık düzeyinde bir heyetle geldim. Afrika ve Türkiye arasında daha geniş tabanlı bir iş birliği yapmamız gerekiyor. Türkiye'ye üçüncü kez geliyorum. En üst düzeydeki yetkililere de bu mesajımı ilettim. Sizi kutluyorum. Bu toplantıda daha da fazla yakınlaştık. 2014'te ikinci bir zirve hazırlamayı düşünüyoruz ve burada Benin de yer alacak. Hiçbir güç kendi başına ilerleyemez. Bir iş birliği yolunda ilerliyoruz. Türkiye ve Afrika hiçbir zaman boşanamaz. Türk özel sektörünün başarısı kanıtlanmış bir gerçek. Son yıllarda küresel ekonomi zor durumda ama Türkiye büyümesini sürdürdü. Türkiye şu anda dünyanın 16. en büyük ekonomisi. Bu güzel büyük ülkeyi gördükten sonra, Türkiye gerçekten 16. sıradan daha iyi bir yerde ve kimse Türkiye'den vazgeçemez. Afrika kıtasının ekonomisi büyüyor. Son 5 yıl içinde yüzde 6 oranında büyüme kaydetti. Afrika artık ekonomik rezervleri olan bir kıta. Benin, 2020 Expo adaylığında oyunu Türkiye'den yana kullanacak."

Türkiye – Benin Yatırım ve Ticaret Forumu konuşmaların ardından ikili iş görüşmeleriyle devam etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Kimse Türkiye’den vazgeçemez”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN