Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Politika faizini üçledi

Giriş Tarihi: 12.12.2013

Merkez Bankası Başkanı Başçı, şu an uyguladıkları % 4.5, 6.75 ve 7.75 oranlarının her birinin politika faizi olduğunu söyledi. Başçı, "Faizi ne artırır ne indiririm" mesajı verdi

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Gaziantep'te düzenlenen para politikaları konulu konferansta "Artık 3 tane politika faizi var" mesajı verdi. Şu an uyguladıkları yüzde 4.5, 6.75 ve 7.75 oranlarının her birinin politika faizi olduğunu belirten Başçı, enflasyon ile mücadele için şu anki para politikası duruşunun yeterli olduğunu, değişiklik öngörmediklerini söyledi. Başçı, "Marjinal faiz oranı olarak nitelendireceğimiz yüzde 7.75'in şu anda yeterli olduğunu, bugün için artırma ve düşürme konusunda ihtiyaç olmadığını düşünüyoruz. Bir de istikrarlı fonlama oranı diyeceğimiz yüzde 6.75 ve 4.5 var" diye konuştu.

KUR ÇIKTI, FAİZ DÜŞTÜ

Başçı, dolar kurunda yılsonu için yaptığı 1.92'lik tahmin için "Keşke vermeseydik diyor musunuz? Bu hedefe ulaşmak için müdahale düşünüyor musunuz?" sorusuna ise "Bekleyelim bu sorunun cevabını ocak ayında vereyim. Hiç kimsenin önünü göremediği dönemde böyle bir mesaj gerekliydi" yanıtını verdi. Başçı, sakin bir döneme girildiğine dair sinyaller olduğunu, kur oynaklığını azaltacak tecrübe ve araçlara sahip olduklarını söyledi. Başçı'nın açıklamalarına kur olumsuz, faiz piyasası olumlu tepki verdi. Dolar kuru 2.03'ü aşarken, gösterge tahvilin faizi yüzde 9'un altına indi.

CARİ AÇIKTA İYİLEŞME 2014'TE DE SÜRER
Cari açıkta altın hariç iyileşmenin 2014'te sürmesini beklediklerini söyleyen Başçı, portföy yatırımları olmasa dahi açığın finansmanında sorun olmayacağını savundu. Başçı, ihracatın ithalatı karşılama oranının 2014'te sürdürülebilir bir düzey olan yüzde 65-70 aralığında olacağını söyledi. Başçı, 24 Aralık'ta bir haftalık repo fonlamasıyla zorunlu karşılıkların ilişkilendirilmesine ilişkin yeni usulü açıklayacaklarını duyurdu. Başçı, LPG fiyat artışından enflasyona 0.15 puan artı yönlü katkı geleceğini de sözlerine ekledi.

3.7 MİLYAR DOLARLIK SICAK PARA
Merkez Bankası ekim ayı cari denge rakamlarını açıkladı. Buna göre, ekimde cari açık 2 milyar 890 milyon dolar olurken, yıllıklandırılmış bazda ise rakam 60 milyar 855 milyon dolara çıktı. Ocak-ekim dönemindeki açık yüzde 31.2 artışla 51.9 milyar dolara ulaştı. 2012 yılının tamamında açık 48.9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2012'nin ocak-ekim döneminde ise cari açık 35.55 milyar dolardı. Türkiye'ye 3.7 milyar dolar sıcak para geldi. 1.4 milyar dolarlık kaynağı belirsiz para çıkışı oldu.

ALTIN HARİÇ 42.2 MİLYAR $
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada "Söz konusu dönemde cari işlemler açığının artmasında, turizm ve diğer taşımacılık kaynaklı net hizmet gelirlerindeki artışa rağmen, dış ticaretle gelir dengesi kaynaklı açıklardaki artışlar etkili olmuştur" denildi. Parasal olmayan altın hariç cari işlemler açığı 2.32 milyar dolar azalarak 42.22 milyar dolara geriledi. Yılın ilk 10 ayında yurtdışı yerleşiklerin yurt içinde yaptıkları net yatırımlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1.95 milyar dolar azalarak 9.23 milyar dolara geriledi. Öte yandan bu yılın eylül ayında yaklaşık 3.28 milyar dolar olarak açıklanan cari açık 3.37 milyar dolara revize edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Politika faizini üçledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN