Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayıt dışının yarısına e-çözüm

e-fatura ve e-defter uygulamaları kayıt dışına darbe vuracak. KPMG'nin hesaplamasına göre, yüzde 30'larda olan kayıt dışının üç yıl içinde yarı yarıya azalması bekleniyor

Giriş Tarihi: 14.12.2013
Denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan KPMG'nin Vergi Bölüm Başkanı Abdulkadir Kahraman, yeni düzenlemeleri değerlendirdi. Kahraman, e-fatura ve e-defter uygulamaları ile Türkiye'de yüzde 30 oranında olduğu tahmin edilen kayıt dışının kısa sürede yarı yarıya azalacağını söyledi. Yeni Ticaret Kanunu'na göre artık defter ve faturanın elektronik ortamda tutulmasının zorunlu hale geleceğini belirten Kahraman, "Üç yıllık bir zaman içinde kayıt dışı yüzde 15'e çekilecek" dedi. Kahraman şöyle konuştu: "Özellikle kurumsal ve gelir tarafında, vergideki kayıt dışının hızlı bir şekilde azalacağını düşünüyoruz. Yazar kasa POS uygulaması da bu süreci destekleyecektir. Daha önce bilgiler incelemeler üzerine elde ediliyordu. Şimdi tüm işlemler Maliye'nin sistemine otomatik olarak gelecek. Toplam vergi içinde dolaylı olanların oranı da bu şekilde azalacak. Yeni düzenlemeler Kurumlar ve Gelir Vergileri'nin payını da artıracak."

30 MİLYAR DOLAR AZ
Vergi barışından Türkiye'ye gelecek olan 30 milyar doların beklenenden daha az bir rakam olduğunu söyleyen Kahraman, "Türkler'in yurtdışında 130 milyar doları olduğuna dair rakamlar telaffuz ediliyor. 30 milyar dolar geldiğine göre bu rakam az" dedi. OECD, G20 ve Avrupa'nın vergi cennetlerinin üzerine gitmesinin süreci hızlandıracağını belirten Kahraman, "Türkiye'nin neredeyse tüm vergi cennetleri ile anlaşması var. Cennetlerin üzerine gidilmesinin sebebi gelişmiş ülkelerin kamu açığı ve gelişmekte olanların cari açıkları" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıt dışının yarısına e-çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN