Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk hastalara fast food terapi

McDonald's Çocuk Vakfı, devlet hastanelerindeki çocuklara ev rahatlığı sunan odalar inşa ediyor. Vakıf 45 projeye 1.5 milyon dolarlık yatırım yaptı

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Dünyaca ünlü fast food zinciri McDonald's, 1974'te kurduğu RMHC vakfıyla çocuk sağlığına katkıda bulunacak projelere imza atıyor. Bugüne kadar sağlıkla ilgili 4.5 milyar dolarlık yatırım yapan vakfın Türkiye kolu 1999'da McDonald's Çocuk Vakfı adıyla kuruldu. Vakıf, Türkiye'nin birçok ilindeki devlet hastanelerinde tedavi gören çocuklar ve ailelerinin taburcu olana kadarki süreçte hayatlarını kolaylaştırmak için özel odalar inşa ediyor. Bugüne kadar 24 ilde 29 hastanenin çocuk servisinde 1.5 milyon dolarlık 45 proje tamamlandı. Vakfın Yönetim Kurulu Üyesi Nedret Aydemir, aile odalarının çocuklara hem temel ihtiyaçlarını karşılayacakları hem de keyifli vakit geçirecekleri bir ortam sunduğunu belirtti. TV, bilgisayar, banyo, çamaşır makinesi gibi eşyaların bulunduğu odalarda evdeki ortam yaratılıyor.

OKUL HASTANEYE GELDİ
Hastanelerde uzun süre tedavi gören okul çağındaki çocuklar için önemli bir sorun da eğitimin sürekliliği. McDonald's Çocuk Vakfı Koordinatörü Şule Abra, çocukların devamsızlık ya da yaşıtlarının gerisinde kalmamaları için hastanelerde ilköğretim derslikleri açtıklarını söyledi. Dersliklerde Milli Eğitim Bakanlığı'nın atadığı öğretmenler eğitim veriyor. Yatağından kalkamayan çocuklara özel ders anlatılıyor. Abra, 2014'te önemli bir proje hayata geçireceklerini ve Anadolu'daki büyük bir devlet hastanesinin bir katını çocuk alanına dönüştüreceklerini söyledi. Projenin maliyeti ise 300 bin lira. 2014'te ayrıca ilk kez hastalıkların önlenmesine yönelik bir projeye başlanacak.

GAP'ta 20 bin çocuğa göz taraması yapıldı
McDonald's Çocuk Vakfı, Güneydoğu'da altı yıldır GAP Bölge Kalkınma İdaresi desteğiyle göz taraması yapıyor. Yerel üniversitelerdeki göz doktorlarının katıldığı bu taramalar kapsamında 5 ilde 20'şer okula gidildi. 20 bin öğrenci muayene edildi. 2014'te proje Batman'a gidecek.

İMKÂNSIZI ZORLAYANLAR İSTANBUL'DA
Sabancı Vakfı'nın düzenlediği "Filantropi Seminerleri"nin yedincisi "İmkânsızı Zorlamak" başlığıyla düzenlendi. Seminere uluslararası çocuk gelinler platformu Girls Not Brides'ın Başkanı, Hollanda Prensesi Mabel van Oranje ve Zimbabve'de çocuk yaşta evlendirilmesine rağmen ABD'ye gidip doktora yapmayı başaran Tinogona Vakfı'nın kurucusu Dr. Tererai Trent'di. Sağlık sorunları nedeniyle seminere katılamayan ancak bir mesaj gönderen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, eğitime vurgu yaptı. Sabancı, "Kız çocukları en azından 18 yaşına kadar okumalıdır. Eğitimli ve donanımlı bireyler olmak, kendi tercihlerini ortaya koyabilmek en temel insan hakkıdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk hastalara fast food terapi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN