Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perakendede yılbaşı bereketi

Sıcak havanın etkisiyle kasım ayında alışveriş yapmayan tüketici, soğuk hava ve yılbaşı için kesenin ağzını açtı. Mağazaların cirosu yüzde 15 arttı. İndirim ve kampanyalar devreye girdi

Giriş Tarihi: 15.12.2013
Perakende sektörü yılbaşı alışverişinin artmasıyla hareketli günler yaşıyor. Kurban bayramından sonra özellikle gıda piyasasında düşen satışlar, bu ay itibarıyla yeniden canlandı. Hazır giyimde ise kasım ayında havaların sıcak geçmesi nedeniyle olan satışlar, soğuk havanın etkisiyle ertelenen talepleri devreye soktu. Şirketler, bu ayın ilk 10 gününde geçen yılın aynı dönemine göre cirolarını yüzde 10 artırdı. Ay sonunda ise yüzde 15'lik artış hedefleniyor.

İNDİRİMLER DEVREYE GİRDİ
Şirketler hem kış hem de yılbaşına özel indirimleri başlattı. Bu dönemde kampanya yarışına da giren perakendeciler indirimli üründen, hediye çekine, bedava akaryakıt kuponundan, eve çiçek gönderimine kadar birçok alanda tüketiciyi çekmeye çalışıyor. Orka Group Genel Koordinatörü Osman Arar, yüzde 20 ila 50 arasında indirim başlattıklarını söyledi. Yılbaşı alışverişinin son 15 günde daha fazla artacağını kaydeden Arar, "Bu ayı ciro artışıyla kapatacağız. Online satışlarımız da gayet iyi. Özellikle Anadolu'dan ürüne ulaşım kolaylaşıyor" dedi. Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Hüseyin Doğan, kasım sonuna kadar hava sıcaklığının yüksek olduğunu, dolayısıyla bu ay itibarıyla havaların soğumasıyla alışverişin de canlandığını bildirdi. Doğan şunları söyledi: "Yılbaşının da bu ayın cirosuna önemli katkısı olacak. Göstergeler oldukça olumlu. Alışverişte yabancıların da payı artıyor."

KAR HIZI KESMEDİ

Kar yağışı tüketicinin alışveriş hızını kesmedi. Roman'ın patronu Turgut Toplusoy, "Kar yağışıyla birlikte ciromuz düşer diye düşünüyordum. Ancak düşmedi. Bu ayın ilk 12 günü geçen yıla göre ciromuz yüzde 20 daha iyi. Bu ayı yüzde 20-25 artışla kapatacağımızı düşünüyorum" dedi. Tescilli Markalar Derneği Başkanı Tahsin Özlenir, kasım ayında havaların sıcak gitmesiyle ertelenen talebin bu ay başı itibarıyla devreye girdiğini açıkladı. Satışların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha iyi gittiğini belirten Özlenir, "Triko, bot, mont ve kabanda hareket var. Ancak asıl canlanma son 15 günde yaşanır" dedi.

GIDA PİYASASINDA SATIŞ ARTTI
Gıda
piyasasında da canlanma başladı. Biçen Marketleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Biçen, "Kasım ayı durgundu. Kurbandan sonra özellikle et satışları oldukça düştü. Aralık ise iyi başladı. Havaların soğumasıyla birlikte bakliyata olan talep artıyor" dedi. Bu ayı yüzde 15 artışla bitireceklerini dile getiren Biçen, "Gıda da hazır giyim gibi cirosunun büyük bir kısmını aralık ayında yapıyor" dedi.

45 MİLYARLIK CİRONUN % 14'Ü ARALIKTA
Aralık, perakendeciler için yılın en verimli ayı. Hazır giyim ve ayakkabıda yıllık 45 milyar TL'lik ciro yapan şirketler, bunun yüzde 14'ünü bu ayda gerçekleştiriyor. Ayın ortasına kadar cironun yüzde 30'u, kalan günlerinde ise yüzde 70'i yapılıyor. Bu yıl ise geçen yıldan daha çok satış beklentisi var. Alım gruplarının yöneticileri de 2014'ün bu yıldan daha iyi geçeceğini söylüyor. Önümüzdeki yıl yabancı perakende gruplarının Türkiye'den yaptığı alımın ortalama yüzde 10 artacağı tahmin ediliyor. Şirketler için yılın son tanıtım harcama bütçeleri aralık ayında kullanılıyor. Kampanyalarla geçmiş aylarda kaybedilen satışlar kompanse edilmeye çalışılıyor.

ONLİNE SATIŞTA MOBİL CİHAZ ÖNDE
Mağazalarda olduğu kadar online kanalda da satışlar artıyor. Sanalpazar.com'un Genel Müdürü Cem Kesici, satışların özellikle son 15 günde artacağını söyledi. Gençlerin tablet bilgisayar ve telefona yoğun ilgisi olduğuna dikkat çeken Kesici, "Özellikle bu ürün gruplarında satışlar artıyor. İlginç hediye talebi de var" dedi. Online satışlarda da indirimler devreye girdi. Şirketler tüketiciyi bu kanala çekmek için yoğun hediye ve indirim kampanyaları yapmaya başladı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perakendede yılbaşı bereketi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN