Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk Telekom'da güçlü CEO dönemi

Giriş Tarihi: 15.12.2013

Türk Telekom, grup şirketlerinin daha verimli takım çalışması yapması için Paul Doany dönemindeki güçlü CEO modeline geçiş yapıyor

Geçen hafta Türk Telekom'un zirvesinde yapılan değişiklik herkesi şaşırttı. Yönetimindeki sürpriz atamaların nedenlerini araştırdık. Sektörü şaşırtan bu değişikliğin perde arkasında internet ve mobil operasyonlarını daha verimli yönetmek var. Türk Telekom'un CEO'su Rami Aslan, daha önce Oger Telekom'un başındaydı. Geçen hafta Türk Telekom'daki koltuğuna oturan Aslan, mevcut görevlerine ek olarak Türk Telekom İcra Komitesi ile grup şirketleri olan Avea ve TTNET'in yönetim kurulu üyeliğine de atandı. Aslan'ın Paul Doany döneminde olduğu gibi grup şirketlerinin yönetim kuruluna girmesi güçlü CEO modeline geçiş işareti olarak algılandı.

MOBİL VE İNTERNET
Daha önce denenen grup CEO'su modeli şirketin ana stratejisinin belirlenmesinde zorluklar yaratmıştı. 4G mobil internet servisine geçişte Türk Telekom'un fiber altyapısı önem kazanmıştı. TTNET'in ADSL abonesinin azalması, fiber abone sayısındaki artış fiber altyapının önemini artırmıştı. Yani, Türk Telekom'un altyapısı doğru kullanılırsa bu şirketin mobil ve internet gelirine olumlu yansıyacak. Grubun kritik dönemeçte ortak ve hızlı karar almasını kolaylaştırmak için yönetim değişikliğinin yapıldığı söyleniyor.

ASLAN'IN AJAN DASI YÜKLÜ
Aslan'ın ajandası oldukça kabarık. Başta, fiber altyapı dönüşümünde rakibe kaptırılan algıyı değiştirmesi gerekiyor. 4G altyapısında öncü rol üstlenip mobil ve internet erişiminde rakiplerine üstünlük elde etmeli. Rekabet ve regülasyon kurumlarıyla ilişkileri tek elden yürütmek için hızlı adımlar atılmalı. Argela, İnnova, Sebit, Assist gibi grup şirketlerinin yeniden güçlenmesi için daha ciddi adım atmak zorunda. Veri merkezi, bulut hizmeti ve entegrasyon tarafında yeni yatırımlar yapmalı.

FİBER ALTYAPININ DEĞERİ ARTTI
Türkiye'de artan hızlı internet bağlantısı ihtiyacınının önemli bölümü ADSL üzerinden sağlanıyor. 2011 yılında genişbant internet erişiminin yüzde 92.6'sı DSL bağlantısıyla sağlanırken, eylül ayı itibarıyla bu oran yüzde 81'e geriledi. Fiber kullanımı ise yüzde 2.3'ten 11.8'e yükseldi. Kablo internet hizmetinin payı da yüzde 4.4'ten 5.9'a yükseldi. Türk Telekom grup şirketi TTNET'in pazar payı yüzde 70.5'e geriledi. Türkiye'nin sabit ve mobil genişbant internet erişim oranı OECD ülkelerinin gerisinde yer alıyor. Sabit internet erişiminde OECD ortalaması yüzde 26, Türkiye'de ise oran yüzde 10.9 seviyesinde. 4G hizmetinde baz istasyonlarının fiber altyapı ile desteklenmesi gerekiyor. Turkcell daha önce hizmetin önemli bölümünü Türk Telekom'dan alıyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk Telekom'da güçlü CEO dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN