Ölümlü kazalarda Türkiye 20. sırada

Giriş Tarihi: 18.12.2013

Dünyada her yıl 50 milyon yaralanmalı, 1.2 milyon da ölümlü trafik kazası gerçekleşirken, her 6 saniyede 1 kişi trafik kazası mağduru oluyor. Türkiye ise en çok ölümlü kazanın yaşandığı 20'nci ülke konumunda

Allianz tarafından hazırlanan Risk Raporu'nda bu ay trafik kazalarına dikkat çekildi. Kişi başına gelir seviyesinin daha düşük olduğu ülkelerde trafik kazalarının daha yoğun olduğuna işaret edilen raporda, ölümlü trafik kazalarının yüzde 90'dan fazlasının düşük ve orta seviyede gelire sahip ülkelerde olduğu kaydedildi. Rapora göre, dünyada her yıl 50 milyon yaralanmalı, 1.2 milyon da ölümlü trafik kazası gerçekleşirken, her 6 saniyede 1 kişi trafik kazası mağduru oluyor. Allianz Teknik Merkezi CEO'su Christoph Lauterwasser, "Bu gidişatı durdurmak için hep birlikte çalışmalıyız. Yol güvenliği bir gelir meselesi olmaktan çıkmalı" dedi. Alkollü araç kullanmak ve dikkat dağılması engellenebilecek haldeyken, trafik kazalarının en önemli sebepleri arasında yer aldığını vurgulayan Lauterwasser'e göre yasal düzenlemeler, eğitim, acil yardım hizmetleri ve araç güvenliğinin sağlanmasıyla kazalardaki ölüm oranlarını yüzde 20 ila 50 arasında azaltmak mümkün.

OECD'NİN HEDEFİ SIFIR KAZA
Ölümlü kazalarda ülkelere göre dağılımda ilk beş ülke Hindistan, Çin, ABD, Rusya ve Brezilya. Türkiye ise en çok ölümlü kazanın yaşandığı 20'inci ülke. Gereken önlemlerin alınmaması halinde 2020'ye kadar Hindistan'da trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin oranının yüzde 147, Çin'de ise yüzde 92 artacağı beklentisinin yer aldığı raporda, Allianz'ın OECD tarafından başlatılan 'Vision Zero' (Sıfır Kaza Hedefi) desteklediği belirtiliyor. OECD'ye göre alkol ve uyuşturucu kullanımının ölümlü kazalardaki oranı ülkelere göre yüzde 10-32 ile önemli bir paya sahip.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölümlü kazalarda Türkiye 20. sırada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN