Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mecidiyeköy-Mahmutbey 26 dakika

Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan yeni metro hattı için sözleşme imzalandı. Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar'dan geçecek yeni hat 850 milyon liraya mal olacak. Metro 2017'de hizmete açılacak

Giriş Tarihi: 21.12.2013
Mecidiyeköy-Mahmutbey arasını 26 dakikaya indirecek olan yeni metro için imzalar atıldı. Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar'dan geçen ve 850 milyon liraya mal olacak 17.5 kilometrelik metronun 2017'de hizmete girmesi planlanıyor. Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının imza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, "2019'da 11 milyon insanın kullanabileceği raylı sisteme sahip olacağız" dedi. Saraçhane'deki İBB başkanlık binasında yapılan törene Topbaş'ın yanı sıra Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve hattın yapım ihalesini alan Kalyon, Gülermak ve Kolin konsorsiyumu üyeleri katıldı.

6 İLÇE YARARLANACAK

Başkan Topbaş, 2017 sonunda İstanbul'un 400 kilometrelik metro hattına sahip olacağını kaydetti. Topbaş, "Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı 15 istasyonlu olacak. 6 ilçemizden geçecek. Bu yıllarca süren bir metro yapımı değil. Kendi özkaynaklarımızla çok önemli bir aksın ulaşım sorununu çözmüş olacağız" diye konuştu.

SAATTE 70 BİN KİŞİLİK TAŞIMA KAPASİTESİ
Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa- Esenler-Bağcılar ilçelerinden geçecek. Hat, Mecidiyeköy'de mevcut metro istasyonu ile entegre olarak Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe ve Alibeyköy'den geçerek Edirnekapı Sultançiftliği hattına, oradan Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden yeni hizmete açılan Mahmutbey-Başakşehir hattına entegre olacak. İşyeri ve yerleşim bakımından yoğun alanları tarayan hattın daha sonra Mecidiyeköy'den Kabataş'a kadar uzatılması da planlanıyor. Yeni hatla saatte bir yönde 70 bin kişi taşınacak.

NEW YORK'TAN SONRA İKİNCİ KENT OLACAK
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016'da 7 milyon İstanbullu'nun kullanacağı raylı sistem ağına sahip olunacağını açıkladı. Topbaş, şöyle konuştu: "İstanbul'da en modern, en gelişmiş metro hatlarını hayata geçiriyoruz. Bugün dünyanın bütün kentlerinde özellikle metropollerde ulaşım ve mobilite ön planda. Dünyayı yakından takip ediyoruz. Dünyada New York'tan sonra en fazla raylı sisteme sahip kent İstanbul olacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mecidiyeköy-Mahmutbey 26 dakika
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN