Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kantinciler okulda yemek işine talip

Okullara uygun fiyata yemek vermek isteyen şirketler kantincileri de harekete geçirdi. Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin, "Veliler istesin, sıcak yemek işine de talip oluruz" dedi

Giriş Tarihi: 22.12.2013
SABAH'ın 'Kantin mafyası' haberi bu Kantinciler Odası'nı okullarda yemek yapılması için harekete geçirdi. Ankara Kantinciler Odası Başkanı Bayram Şahin, "Kantin mafyası dönemi bitti şimdi yemek mafyası dönemi başladı" dediği açıklamada, kantinciler olarak okullarda 'sıcak yemek' işine talip olduklarını söyledi.

5 LİRA PAHALI GELİYOR

Bayram Şahin, çocukların yüzde 81'inin günde 2-3 liralık harçlıkla okula geldiğini belirterek "Bu nedenle günde 5 liraya yemek alabilecek çocuk sayısı az. Ama yeter ki veliler ve devlet bizden yemek istesin. Biz daha iyisini yaparız" dedi. Şahin şöyle konuştu: "Böyle bir talip olduğunda biz okullarda yemekhane de kurarız, aşçı ve gıda mühendisi de çalıştırırız ve velinin gözü önünde en sağlıklı yemeği üretiriz" dedi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2010'dahazırlanan Okul Kantinleri İç Denetim Raporu'na göre çocukların yüzde 25'inin okula harçlıksız, yüzde 28'inin 1 TL ve yine yüzde 28'inin de 2-3 TL harçlıkla geldiğinin ortaya çıktığını söyleyen Şahin "Yani çocukların yüzde 81'inin 5-6 TL verecek durumu yok" dedi. Şahin, özel okullarda da yemek fiyatlarının söylendiği gibi 5 lira civarında olmadığını belirterek, "Fiyatlar 5 liranın çok üzerinde" dedi.

DİSİPLİNSİZLER ATILIYOR
Kantinlerin denetlenmesinin kamu otoritesi tarafından yapıldığını belirten Bayram Şahin, ayrıca kendilerinin de kurallara uymayan birçok kantinciyi meslekten men ettiklerini söyledi. Şahin, "2012-2013 döneminde 18 bin kez kantin denetimi yapıldı" dedi. Okul Aile Birliğikleri başkanları ise kantinlerin kurduğu yemekhanelerin kısa sürede kapandığına dikkat çekiyor. Kantini ve yemekhaneyi aynı kişinin işletmesinin sıkıntı doğurduğunu belirten başkanlar, "Okullarda üretilen yemeklere talep olmuyor. Bu nedenle kantincilerin işlettiği yemekhaneler fazla açık kalamıyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kantinciler okulda yemek işine talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN