Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomik suikast

Başbakan Erdoğan, Gezi'de başarılı olamayanların 17 Aralık'taki operasyona sarıldığını belirterek, "Bu vatana ihanettir, ekonomik suikasttır" dedi. Erdoğan, 9 maddede komplonun sebeplerini açıkladı

Giriş Tarihi: 26.12.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Gezi olaylarını ve 17 Aralık'ta başlatılan siyaseti itibarsızlaştırmaya yönelik operasyonu değerlendirdi. Erdoğan, Gezi'de başarılı olamayanların yolsuzluk operasyonunu çıkardığını belirterek, "Bunlar ekonomik suikasttır" dedi. Medya, sermaye çevreleri, siyasi partiler ve kimi örgütleri suçlayan Erdoğan, "Milletim asıl niyeti görsün ve anlasın. Meselenin yolsuzluk olmadığını, Türkiye ekonomisi olduğunu görsün. Şu andaki mevcut faizi düşük gören faiz lobisi, bunun artırılması için var gücüyle çalışıyor" diye konuştu.

9 MADDEDE KOMPLO

Gezi'yle başlayan olayların ulusal bir operasyon olmadığını, uluslararası boyutu bulunduğunu söyleyen Erdoğan, 9 maddede komplonun sebeplerini saydı: "İstanbul'da 46 milyar dolarlık 3'üncü havalimanı ihalesini gerçekleştirdik. Ankara'da Japonya Başbakanı'nı ağırladık. Burayla ilgili de engellemek için her şeyi yapabilirler. İstanbul'a 3. köprünün temelini attık. Borsa İstanbul 93 binin üzerine çıkarak rekor kırdı. Müdahaleler başladı. Mayıs ayında Merkez Bankası rezervi 135 milyar dolara çıkarak rekor kırdı. Gösterge faizi yüzde 4.6'ya kadar düştü. Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye'nin notunu artırdı. IMF'ye borcu kapattık, uluslararası güçler devreye girdi. Enflasyonda, dış ticarette, sanayi üretiminde yeni rekorlar kırdık."

HALKBANK'I DEĞİL ÜLKEYİ ÇÖKERTİYORLAR
Başbakan Erdoğan Halkbank konusunda da sert çıktı: "Halkbank'ın ederi 25 milyar dolara çıktı. Bu, belli mahfilleri rahatsız ediyor. 9 gün içinde sadece Halkbank'ın uğradığı değer kaybı 1 milyar 625 milyon dolardır. Şimdi buna 'Çok güzel bir iş mi yaptınız' diyeceğiz. Eğer elinizde hakikaten hukuka uygun ciddi belgeler varsa bunları önce bizimle paylaşırsınız, gereğini biz yaparız. Borsaya kote ve dünyada değişik ülkelerde misyonu olan bir Halkbank'ı çökerttiğiniz zaman, bir genel müdürü değil ülkeyi çökertiyorsunuz."

FAİZ % 2.5'E DÜŞEBİLİRDİ
Başbakan Erdoğan, gösterge tahvilin faizini yüzde 63 seviyesinde devraldıklarını, mayısta bunun tarihin en düşük seviyesi olan yüzde 4.6'ya indiğini belirterek, "Eğer o gidişat devam etseydi, bu 2.5'e kadar düşebilirdi. Ama tahammül edemediler, dayanamadılar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik suikast
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN