Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İbrahim Çeçen isyan etti

17 Aralık operasyonunda ismi geçen İbrahim Çeçen suçlamalara isyan ederek "Bunlar matematik de bilmiyor" dedi.

Giriş Tarihi: 27.12.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 27.12.2013 16:23
17 Aralık operasyonunda Turkuvaz Medya Grubu'nun satışına açıktan fonlamakla suçlanan işadamı IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, "İddialar külliyen yalan. Bu rakkamı söyleyenler matematik de bilmiyor" dedi.

The Wall Street Journal Türkiye'den Ayşegül Güven'e konuşan Çeçen, kendisiyle ilgili suçlamaların Sabah-ATV satışını açıktan 100 milyon dolar vererek fonlamak olduğunu, 3'üncü köprü ihalesine yönelik herhangi bir suçlamada bulunulmadığını dile getirdi.


'BEN O PARAYI NASIL AÇIKTAN VERİRİM?'

Kendilerine mahkemeden gelen herhangi birşey olmadığını, iddiaları kendilerinin de basın yoluyla öğrendiğini ifade eden Çeçen şunları söyledi: "Biz o kadar parayı kamyonla götürsek ancak taşırız. Ben o parayı nasıl açıktan verebilirim? Bırakın beni, Türkiye'nin en büyük grupları şirketleri de öyle bir parayı açıktan veremez. Ticari itibarmız için zihinlerde bir soru işareti bırakmamamız lazım. Her türlü denetime açığız."

3'üncü köprü ihalesi için 6 farklı bankadan kredi alan IC Holding, projede bir de yabancı ortağa sahip. Ortaği İtalyan Astaldi.. Şimdilik ne bankaların ne de yabancı ortaklarının kendileriyle bağlantıya geçip birşey sormadıklarını dile getiren Çeçen, "Bize birşey sormadılar ama içlerinden diyorlardır. Bir gün gelecek, yüzümüze de söyleyecekler. Biz vergiden arındırılmış böyle bir parayı nereden bulacağız ki? 10 bin dolar çeksek, o bile kayıt altında."

İçtaş İnşaat Sanayi Ticaret AŞ-Astaldi Ortak Girişim Grubu üçüncü havalimanı ihalesini Mayıs 2012'de, 10 yıl 2 ay 20 gün işletme süresi ile kazanmıştı. Proje, ilk olarak 8 Mart 2011'de ilan edilmiş ve yap-işlet-devret modeli ile 23 Ağustos 2011'de ihalesinin yapılacağı açıklanmıştı. Proje ihalesi için şartname satın alan firmaların erteleme talebinde bulunmaları üzerine ihale tarihi 10 Ocak 2012'ye ertelenmişti. Daha sonra firmaların katılım göstermemesi nedeniyle proje iptal edilmişti. C-İçtaş'ın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, proje tamamlanınca aylık gelir beklentilerinin 50 milyon dolar olduğunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İbrahim Çeçen isyan etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN