Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel efendiler taşeronla saldırıyor

İSTİB Başkanı Kopuz, 17 Aralık operasyonunun arkasında Türkiye'nin güçlenmesinden rahatsız olan ülkeler olduğunu belirterek, "İstikrar rahatsız etti. Kimi çevreler ise onların taşeronluğunu yapıyor" dedi

Giriş Tarihi: 27.12.2013
İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, siyaseti dizayn etmeye yönelik operasyonu 'istikrara yönelik saldırı' olarak değerlendirdi. Türkiye'nin Gezi olaylarının ikinci perdesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Kopuz, "Bu olayların arkasında, Türkiye yükseldikçe sıralamada yer kaybeden ülkeler var. Türk halkı bu ülkeleri çok iyi biliyor" dedi.

FATURA HALKA ÇIKIYOR

Yolsuzluklara karışanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini söyleyen Kopuz, şöyle konuştu: "Hatta yolsuzluğun cezası da artırılsın ama Türkiye'nin son 11 yılda büyük çabalarla elde ettiği ekonomik ve siyasal kazanımları maksatlı bir operasyona kurban etmeye çalışmak kimsenin haddi değildir. Bir operasyon yapıldı ama fatura yine Türk halkına çıktı. Borsa İstanbul'da hisseleri işlem gören şirketler 20 milyar dolar değer kaybetti. Halk Bankası'nın değeri 1.5 milyar doların üzerinde eridi. TL yüzde 2.5 değer kaybına uğrarken faiz hadleri 75 baz puan arttı."

İSTİKRAR RAHATSIZ ETTİ
Kopuz, Türkiye'nin ekonomik istikrarını bozmaya ve barış ortamını baltalamaya yönelik bu oyunun, Gezi olaylarında denendiğini ve hükümetin dirayeti sayesinde önlendiğini dile getirdi. Kopuz, "Ülkedeki siyasi değişikliğin tek adresi sandıktır. Yaşanan son olaylar Türkiye'nin olağanüstü büyümesinden ve etki alanını genişletmesinden rahatsız olan ülkeler tarafından organize edildi. Kimi çevreler ise bilerek ya da bilmeyerek onların taşeronluğunu yaptı" dedi. Kopuz, herkesin bu işin kime yaradığını düşünmesi gerektiğini söyledi.

GEZİ VE 17 ARALIK OLMASAYDI BÜYÜME % 5'Tİ
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Mustafa Koca, Gezi Parkı ve 17 Aralık operasyonu ile ekonominin yaralandığını belirterek, "Gezi öncesi faizler yüzde 4.5'e kadar inmiş, ülke negatif faizleri konuşacak duruma gelmişti. Gezi sonrasında ise bu rakam 9'a çıktı. Şimdi yüzde 10'ları vuruyor. Bu önemli bir sıkıntı ve yük olmuştur. Bu iki olay olmasaydı büyüme ve istihdam artışı daha fazla gerçekleşecekti. Belki yüzde 4.5-5'lik bir büyüme yakalanabilirdi" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel efendiler taşeronla saldırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN