Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BİM 17 Aralık'ın Kombassan'ı oldu

17 Aralık operasyonu perakendenin dev oyuncusu BİM'i de vuruyor. Tıpkı 28 Şubat'taki Kombassan gibi şimdi BİM hedefte

Giriş Tarihi: 28.12.2013
17 Aralık operasyonu Türkiye'nin lider perakende şirketi BİM'i de vurdu. 28 Şubat döneminde 'Yeşil Sermaye' olarak fişlenen ve egemen şirketler tarafından birçok engele maruz bırakılan Kombassan'a oynanan senaryonun bir benzeri şimdi de BİM için hayata geçirildi. Son yıllarda ciro ve piyasa değeri açısından büyük çıkış yakalayan, dünyanın en hızlı büyüyen 10'uncu perakende şirketi unvanını kazanan BİM, küresel güçlerin hedef tahtasına oturtuldu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Latif Topbaş'ın gözaltı listesinde olduğuna ilişkin haberler borsaya yansıdı. Şirketin hisseleri ilk seansta yüzde 2.28 düştü. Daha sonra BİM'in hisseleri geri alacağına yönelik açıklamasıyla ikinci seansta artıya geçildi. Şirketin hisseleri günü yüzde 2.79 artıda kapattı.

GLOBAL GÜÇLERİN ETKİSİ

SABAH'ın sorularını yanıtlayan perakende danışmanı Nurullah Öztürk, bir ülkenin en önemli iki gücünün finans ve perakende sektörü olduğunu söyledi. Türkiye'nin her iki alanda da önemli markalar çıkardığına işaret eden Öztürk şöyle konuştu: "BİM'in Türkiye ve dünyadaki hızlı büyümesini herkes takip ediyor. Şirket, Fas, Cezayir gibi ülkelerdeki yatırımlarıyla Ortadoğu'da da etkin." Öztürk, bazı global şirketlerin Türkiye'nin güçlü markalarına yıllardan beri engelleyici tutumları olduğunu söyledi. BİM'e yapılan girişimin de bunun bir parçası olabileceğini belirten Öztürk, "Türkiye'nin zarar görmesini engellemeliyiz" dedi.

ŞİRKET HİSSELERİ GERİ ALACAK
BİM hisseleri medyada çıkan haberlerle ilk seansta yüzde 2.28 düşüş yaşadı. Hisselerin gün içindeki dalgalanmaları üzerine BİM ani bir karar alarak tüm halka açık bölümü geri satın alacağını bildirdi. Geri alımlar için tamamen şirket içi kaynaklardan sağlanmak üzere azami 200 milyon TL'ye kadar fon ayrılması kararlaştırıldı. Geri alım haberiyle hisseler yüzde 5.19 arttı. Günü de yüzde 2.79 artışla kapattı.

8.7 MİLYARLIK CİROYLA AÇIK ARA LİDER
BİM, 1995'te 21 mağazayla kuruldu. Bugün 3 bin 986 mağazaya ulaştı. Türkiye'nin en büyük yerli perakende zinciri olan BİM sektörün lideri konumunda. 9 ayda cirosu 8.7 milyar lira olan şirketin kârı ise 307 milyon lirayı bulmuş durumda. İndirim mağazacılığıyla Migros'tan Carrefour'a bütün rakiplerini geride bırakan BİM, kuruluşundan bu yana piyasa değerini 12 milyar 295 milyon TL'ye çıkardı. BİM'in en güçlü rakibi Migros'un cirosu 2 milyar lira.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BİM 17 Aralık'ın Kombassan'ı oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN