Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşveren mağduru 'insaniyet' namına çalıştırıyor!

MEB'in işe alım raporuna göre işveren eleman alırken vicdanına başvuruyor. Öncelik ise engelli, dul ve yetimde

Giriş Tarihi: 28.12.2013
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı bir araştırma çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Türkiye genelinde içerisinde dul-yetim, engelli, göçmen, hükümlü ve şiddet mağduru kadınların olduğu 11 bin 805 dezavantajlı kişi ve 4 bin 998 işveren üzerinde yapılan araştırma işe alımlarda vicdanın önemli bir unsur olduğunu ortaya çıkardı. 35 ilde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, işverenlerin yüzde 60'ı şiddet gördüğü için evden ayrılan kadınları "insani görev" olarak gördüğünden işe alıyor. Yüzde 22'si bu durumdaki kadınların işlerine daha bağlı olduğunu ifade ederken, 13'ü şiddet mağdurlarını "düşük ücret" almayı kabul ettikleri için çalıştırdıklarını belirtti.

YASAL ZORUNLULUK
Görüşmelerde işverenlerin yüzde 63'ü yasal zorunluluk kotası nedeniyle engelli çalıştırdığını belirtti. Yüzde 15'i ise tanıdığı olduğu için engelliyi işe aldığını söyledi. 100 bin civarında engellinin halen iş beklediği vurgulanan raporda, işçi statüsünde 89 bin 129 engellinin çalıştığı, kamu ve özelde işletmelerin yüzde 78'inin zorunlu engelli işçi çalıştırma kotasına uyduğu aktarıldı.

MEB'DEN EVDE İŞ MODELİ
Milli Eğitim Bakanlığı'nın araştırmanın ardından şu önerileri sıralad: "Dezavantajlı bireylere yönelik bireyselleştirilmiş eğitim programları uygulanmalı. Cezaevlerinde girişimcilik kursları açılmalı. Şiddet gördüğü için evden ayrılmış kadınlarla e küçük çocuğu bulunan muhtaç durumdaki dullar için "evde iş" modelleri geliştirilmeli."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşveren mağduru 'insaniyet' namına çalıştırıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN