Daikin: Keşke iki yıl önce gelseydik

Japon klima devi Daikin, 2011'de girdiği Türkiye'ye 2 yıl önce gelmediğine pişman oldu. 2 yılda cirosunu üçe katlayan şirket, Çek Cumhuriyeti'ne yapacağı yatırımı da Türkiye'ye kaydırdı

Giriş Tarihi: 31.12.2013
Isıtma-soğutma sektörün önde gelen firmalarından Japon Daikin, 2011'de 265 milyon dolara Airfel'i satın alarak girdiği Türkiye pazarındaki performansından son derece memnun. Hatta şirketin merkezi "Keşke daha önce gelseydik" diyerek gecikmekten duydukları pişmanlığı dile getiriyor. Hedefinin iki yıl ilerisinde performans gösteren Daikin Türkiye, 2011'de 230 milyon lira olan cirosunu 2 yılda 700 milyona çıkardı. Şirketin 2014 hedefi ise 820 milyon lira.

FABRİKA KURACAK

Daikin Türkiye CEO'su ve Airfel'in kurucusu olan Hasan Önder, "Daikin Türkiye'nin cirosunu 2 yılda 3'e katlaması şirket merkezine 'büyük şok' yaşattı. Şu şu anda çok pişmanlar. 'Keşke iki yıl önce gelseydik' diyorlar. Özellikle cirodaki hızlı artış Japonlar için mucize gibi" diye konuştu. Türkiye'de gösterilen yüksek performans nedeniyle şirket yönetimi Çek Cumhuriyeti'de yapmayı planladığı 30 milyon dolarlık fabrika yatırımını Türkiye'ye kaydırma kararı aldı. Önder, "Hendek'e split klima fabrikası kuracağız. Bu yatırımla ilave 150 kişiye istihdam yaratılacak" dedi. Daikin'in 2 yılda Türkiye'de 30 milyon dolar yatırım yaptığını söyleyen Önder, 2015 sonuna kadar 30 milyon dolar daha yatırım yapılacağını belirtti. Bu yatırımlarla birlikte şirketin halen 800 olan istihdam rakamı 2015'te bin 500 kişiye çıkacak. Önder, "15 milyon euro olan ihracatımız 2015 sonunda 145 milyon euroya çıkacak" dedi.

99 depreminde bayi borçlarının yarısını sildi
Bugün adı Daikin Türkiye olan şirketin kuruluşu 1994'e uzanıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Hasan Önder tarafından kurulan Airfel kısa sürede başarılı bir performans yakaladı. Zincir marketlerde klima satışını başlatan Airfel, 2001'de Sanko Holding'e geçti, 2011'de ise şirketi Japonlar aldı. Hasan Önder, "1999 depreminde yakınlarını yitiren bayilerin borcunu sildik. 1 milyon sermayemiz vardı, 400 bin liralık alacak sildik" dedi. Bayilerin kendilerini aileden biri olarak gördüğünü belirten Önder "Ondan sonra 4 kat büyüdük. Bayilerimiz, çek karnelerini uzatıp, 'ne yazarsan yaz' dediler" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Daikin: Keşke iki yıl önce gelseydik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN