Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk günden yatırım kuyruğu

Giriş Tarihi: 3.1.2014

Türkiye'de yaşanan siyasi tartışmalar KOBİ'lerin yatırım iştahını kesmedi. 8 bin KOBİ devlet teşviki ve düşük faizli kredi almak için kurumların önünde sıraya girdi

Türkiye'de yaşanan siyasi tartışmalar KOBİ'lerin yatırım planını değiştirmedi. 2013'ü yatırımlarda yüzde 24, istihdamda ise yüzde 11'lik artışla kapatan KOBİ'ler 2014'e de hızlı bir giriş yaptı. Şirketlerin hedefinde 1 Ocak itibarıyla başlayan KOSGEB, KGF ve TÜBİTAK gibi kurumların teşvikleri vardı.

CAZİP ŞARTLI KREDİ

8 binden fazla KOBİ, yatırım amaçlı verilen devlet teşviki ve düşük faizli kredilerden yararlanmak için anlaşmalı banka ve ilgili kurumların yolunu tuttu. En fazla ilgiyi gören desteklerin başında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 1 Ocak 2014'ten itibaren uygulamaya koyduğu "Düşük Faizli Eş Finansman Kredi Programı" geldi. KOBİ'ler ve girişimciler Bankalarla Kredi Garanti Fonu arasında imzalanan "Eş Finansman Kredi Program Protokolü" ile cazip şartlarla krediye ulaşabilme imkânına kavuştu. 1.09'luk faiz oranıyla KOBİ'lere can suyu niteliği taşıyan kredi için 4 bin yatırım projesi sıraya girdi. Destek paketi sayesinde 2014'te toplamda 8 milyar TL'lik yatırımın hayata geçmesi öngörülüyor.

8 MİLYAR TL'LİK YATIRIM
Öte yandan Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) de 2014'de umutlu girdi. Boş parsellerin değerlendirilmesi konusunda atılan adımların etkisiyle bu yıl OSB'lerdeki bin 118 adet parsel için yatırım belgesi alındı. Bu yıl kalkınma ajanslarından KOSGEB'e 12 devlet kurumunun 100 bin KOBİ'ye 8.3 milyar TL değerinde destek aktarması öngörülüyor.

BANKALARIN DA KREDİ İMKâNI GENİŞLEDİ
2014'e yeni yatırım hedefleriyle girmeye hazırlanan KOBİ'lere bankalar da destek için kredi musluklarını açtı. Bankaların 2014 hedefinde KOBİ kredilerinde minimum yüzde 12'lik artış var. Özellikle bu yıl sektörlere göre kredi paketi hazırlayan bankalar, tarıma da önem veriyor. Öte yandan 2013'te KOBİ'lerin bankacılık sektöründen kullandığı nakdi krediler, bir önceki yıla göre yüzde 27.2 artış gösterdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre KOBİ kredileri, Eylül 2013 itibarıyla 2012 yılı sonuna göre yüzde 27.2 oranında 54 milyar 429 milyon TL'lik artışla 254 milyar 171 milyon lira oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk günden yatırım kuyruğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN