Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmirli işi istanbul'da arıyor

İzmirlilerin iş başvuruları İstanbul'da çalışmayı arzu ettiklerini ortaya koyuyor.

Giriş Tarihi: 6.1.2014 13:36
İnsan kaynakları portalı Secretcv.com'un verilerine göre; İzmir'de iş arayanlar rotalarını kent dışına, büyük oranda da İstanbul'a çeviriyor.

Son 1 yıl içinde İzmir'den toplam yapılan 3 milyon 464 bin 208 başvurunun 2 milyon 227 bin tanesinin, yani yüzde 64'ünün şehir dışındaki işlere yönelik olduğu ortaya çıktı. Şehir dışında iş arayanların yüzde 44,5'i İstanbul'da iş bakıyor, onu yüzde 10,3 ile Ankara ve yüzde 9,5 ile Antalya takip ediyor.

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü, "Sistemimizde kayıtlı 16 milyon 700 bin CV'nin1 milyon 259 bini İzmir'de. Buna karşılık İzmir'e yönelik ilanların sayısı 3 bin 524. İzmirliler için İstanbul'un iş olanakları bakımından daha cezbedici olduğunu görüyoruz. Öte yandan bizler de Secretcv.com olarak İzmir ofisimizdeki çalışmalarımızda doğru adayı doğru firma ile buluşturmayı hedefliyor, bölgede iş olanaklarını ve istihdamı artırma misyonuyla hareket ediyoruz" dedi.


İZMİR HALA BİR ÇEKİM MERKEZİ

İzmir'de ikamet edip İzmir dışında iş arayanların sayısı ise 55 bin 977 iken, İzmir'deki işlere il dışından başvuranların sayısı 314 bin 16. Rakamları yorumlayan Tütüncü, "İzmirliler şehir dışında iş ararlarken, kente dışarıdan büyük oranda başvuru gelmeye devam ediyor. Bu kentin istihdam açısından hala ne kadar önemli bir konumda olduğunun göstergesi" dedi.

İzmir'deki ilanlara yapılan başvuruların sektörel dağılımına bakıldığında, yüzde 15 ile mağazacılık ve perakendeciliğin ilk sırayı aldığı görülüyor. Onu yüzde 10,8 ile gıda ve yüzde 7,7 ile imalar sektörü takip ediyor. Otomotiv, sağlık bankacılık ve finans da, İzmir'de en çok başvuru yapılan sektörlerden.

İzmir ilanları arasında en çok 'muhasebe sorumlusu' pozisyonuna başvuru yapılıyor. Eğitim Uzmanı ve Satış Temsilcisi için yapılan başvurular da üst sıralarda bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmirli işi istanbul'da arıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN