Zayıf halkalar iyileşiyor

Krizde dökülen Avrupa'nın en zayıf halkaları Yunanistan, İrlanda, Portekiz ve İspanya'da toparlanma başlıyor. Dört ülke 2014'te büyümeye geçerken işsizlikte de düşüş gözlendi

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Krizde Avrupa'nın zayıf halkaları olarak birer birer iflas eden Portekiz, İrlanda, Yunanistan ve İspanya'da 2014 umut yılı oldu. Dört ülke de 2014'te toparlanma beklerken 2015'i büyüme ve işsizliği azaltma dönemi olarak hedefine koydu. İşsizliğin zirve yaptığı İspanya'da istihdam rakamları toparlanmaya başlarken ülke, bankalar için AB'den yeni fon istemeyeceğini açıkladı. İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos, ekonominin çıkışa geçişinin 'belirgin' işaretlerini gördüklerini söyledi. 2014'te net iş yaratılmaya başlanacağını belirten Guindos, toparlanmanın ilk emarelerinin Eylül 2013'te alınmaya başladığını vurguladı.

İSPANYA'DA HALK UMUTSUZ
İspanya halkı ise umut veren rakamlarla aynı görüşte değil. İspanyollar'ın yüzde 71'i toparlanmanın en erken 2015'te başlayacağını düşünüyor. 41 milyar euroluk banka kurtarma planı açıklayan İspanya'nın bunu AB paketi olmadan nasıl yapacağı merak konusu. Merkez sağ hükümet yarım zamanlı iş projesiyle daha fazla insana iş bulma konusunda adımlar atmaya çalışıyor. Yunanistan da geçtiğimiz hafta borçlanma pazarına yeniden giriş yapacağını ve büyümeye geçeceğini açıkladı. Maliye Bakanı Yannis Stournaras, ekonomide toparlanmanın devam ettiğini belirtti. Ülkede bu yıl vergi gelirlerinin 2.65 milyar euro artması ve AB kurtarma planından da çıkılması hedefleniyor.

TÜRKİYE EKONOMİNİN YENİ YILDIZI 'MINT'TE
BRIC teriminin yaratıcısı İngiliz iktisatçı Jim O'Neill, şimdi de 'yükselen ekonomik devler' olarak nitelediği Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye'den oluşan "MINT" tanımını üretti. Jim O'Neill, BBC tarafından "MİNT ülkeleri: Sonraki Ekonomik Devler" başlığıyla yayımlanan analizinde neden Meksika, Endonezya, Nijerya ve Türkiye'yi "MİNT" ülkeleri olarak seçtiğini, bu ülkelerin "özel" olma nedenlerini anlattı. O'Neill, Türkiye'yle ilgili şu görüşlere yer verdi: "Türkiye'de siyasetin yanı sıra Müslüman inancı ve işleri Batı tarzı yapma arzusuyla oluşan kombinasyon, eşsiz bir meydan okuma. Bazıları, Endonezya için aynı meydan okumanın olduğunu savunabilir ama ben böyle olmadığını düşünerek döndüm. Çünkü Jakarta'da en az Batı'nın işleri yapma tarzı, genel olarak kabul görüyor gibi ki bu Türkiye'ye büyük bir tezat oluşturuyor."

İRLANDA YUMUŞAK ÇIKIŞTA
Kurtarma planını geçtiğimiz ay bırakan İrlanda'nın ekonomisi binde 4'lerde büyüme yakaladı. İrlanda'nın çıkışında 2013'te güçlü seyreden ihracatın payı büyük. Ülke, kurtarma paketinden aldığı 85 milyar eurodan yumuşak bir çıkış yapmak istiyor. Tek sorun ise büyümede iç talebin hâlâ istenen düzeyde olmaması.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zayıf halkalar iyileşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN