Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ziraat'a tuğralı duble gökdelen

İstanbul Finans Merkezi'ne taşınacak Ziraat Bankası'nın genel merkezi 46 ve 40 katlı iki kuleden oluşacak. Projenin mimarı ABD'li KPF, tasarımda padişah mührü tuğradan esinlendi

Giriş Tarihi: 7.1.2014
Türkiye'yi gelecek dönemde küresel ekonominin yeni üssü haline getirecek İstanbul Finans Merkezi'ne Ziraat Bankası damga vuracak. ABD'li dünyaca ünlü mimarlık şirketi Kohn Pedersen Fox Associates (KPF), Ziraat'ın yeni genel müdürlük binasının son ayrıntılarını açıkladı. Fransa, Japonya, Çin, İngiltere ve Güney Kore'nin en yüksek binalarını tasarlayan ABD'li şirketin mimarları, Ziraat Bankası'nın gökdelenlerini çizerken Osmanlı mimarisinden esinlendi. Yönetim binasını İstanbul Finans Merkezi'ne taşımaya hazırlanan Ziraat Bankası'nın iki gökdeleni de Türkiye'nin en uzun binaları arasında yer alacak.

46 KATLI OLACAK
ABD'li uluslararası mimarlık şirketi KPF'nin paylaştığı Ziraat Bankası binası, 400 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Türkiye'nin en eski finans kurumuna hizmet verecek yapı, 46 ve 40 katlı iki kuleden oluşacak. Kuleler kompleks ışıklandırmalar ve mimarisindeki eğimlerle tuğra şekline göre çizildi. KPF'nin Yönetici Ortağı Paul Katz, Osmanlı mimarisine ait geometrik desen ve sembollerin yer alacağı iki dev kulenin vizyoner bir cesaretle tasarlandığını belirtti. Katz, "İki gökdeleni tasarlarken İstanbul'un tarihi ve kültürel yapısından esinlendik" dedi.

FİNANSIN MİMARI

Dünya genelinde altı ülkede ofisi bulunan KPF'nin ana portföyünü başta finans merkezleri olmak üzere yüksek yapılar oluşturuyor. 2008'de 492 metrelik uzunluğa sahip Çin'in en yüksek binası olan Shangai World Financial Center da bunlardan. KPF, 480 metrelik Hong Kong'daki International Commerce Centre'a da imza attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ziraat'a tuğralı duble gökdelen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN