Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cari açığın 3-5 yıl daha ömrü kaldı

Giriş Tarihi: 8.1.2014

Tokyo'da Japon iş dünyasıyla bir araya gelen Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin 3-5 yılda cari açık sorunundan kurtulacağını vurguladı. Erdoğan, Japonlar'a "Çanakkale'ye köprü kuralım" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'da Türkiye'nin ekonomik performansını anlattı. 11 yıllık başarılı süreci değerlendiren Başbakan, cari açığa da vurgu yaparak, "Bugüne kadar cari açığı Türkiye ekonomisini tedirgin edecek noktaya getirmedik, yatırımları sağlıklı sürdürdük" dedi. Ekonomik krizlere rağmen cari açığın Türkiye ekonomisini ciddi anlamda tehdit edemediğini ifade eden Erdoğan, "3-5 yıl içinde cari açık tamamıyla Türkiye için bir tehlike olmaktan çıkacaktır" diye konuştu. Başbakan, Japonya'nın en büyük ekonomi gazetesi Nikkei'nin düzenlediği panelde şu mesajları verdi:

CARİ AÇIK BİTİYOR : Cari açık Türkiye'nin doğalgaz, petrol gibi enerjide bağımlılığından kaynaklanıyor. Bu açığı, gerek hidroelektrik gerek termik gerekse yenilenebilir enerjiyle yoğun şekilde kapatır hale geliyoruz. 3-5 yıl içinde cari açık tamamıyla Türkiye için bir tehlike olmaktan çıkacaktır.
2013 ZİRVE YILI : Geçtiğimiz yıl Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yi iki kez Türkiye'de ağırladık. Ülkemizde kurulacak nükleer santral için tarihi nitelikte anlaşmalar imzaladık. Marmaray'ın açılışını yaptık. Dünyanın 4'üncü uzun asma köprüsü olacak İzmir Köprü Geçiş Projesi'ni Japon firmalarıyla hayata geçirdik. Benzeri küresel projelerde Japonya'yla çalışmaya devam ediyoruz.
ÇANAKKALE'YE KÖPRÜ YAPALIM: Japonya'yla atılan 22 milyar dolarlık nükleer enerji santralı adımının birçok alanda işbirliğine sirayet edeceğine inanıyorum. Çanakkale'de düşünülen köprü için de birlikte adım atılabilir.
ÜNİVERSİTENİN YERİ HAZIR : Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kurulmasını hedefliyoruz. İstanbul'da güzel bir yer tahsis etmiş bulunuyoruz.

JAPONLAR'I YATIRIMA ÇAĞIRDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile bir araya geldi. 2023'te milli geliri 2 trilyon, dış ticaret hacmini de 1 trilyon dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, "Kişi başına milli gelirin 25 bin dolara yükseleceğini tahmin ediyoruz. İnşallah en büyük 10 ülkeden biri konumuna yükseleceğiz. Bu hedefi ulaşılabilir görüyor, şimdiden tasarımlarımızı yapıyoruz. Japon yatırımcıların da Türkiye'nin büyük vizyonunda yer almalarını önemsiyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cari açığın 3-5 yıl daha ömrü kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN