Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fitch: Kredi notunu etkilemiyor

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, siyaseti itibarsızlaştırma operasyonu sonrasında oluşan ekonomik ortamın Türkiye'nin "BBB-" olan kredi notunu etkilemediğini açıkladı. Kuruluşun raporunda, son dönemde yaşanan tartışmaların makrokonomik görünümde olumsuz bir etkisi olmadığını vurguladı. Reyting şirketi, ekimdeki not artışında riskleri belirlediklerini, bu nedenle not kaybı olmayacağını söyledi. Kuruluşun tek vurguladığı konu kredi notunun güvenilirliğinin zayıflaması noktasında oldu. Fitch'in de lobi gibi Merkez Bankası'nın faizi artıracağına yönelik yorumu dikkat çekti.

PİYASA OLUMLU KARŞILADI

Reyting şirketinin açıklaması piyasada olumlu algılandı. Tepki alımları ve dışarıdaki olumlu havanın da etkisiyle endeks yüzde 0.85 artışla 68 bin 598 puandan günü kapattı. TL de değer kazandı. Önceki gün tarihi zirvelerini gören dolar kuru 2.16 TL'yi gördü. Altının onsu da yüzde 1'in üzerinde kayıpla bin 225 dolara geriledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings raporunda, ekimdeki not artışında riskleri belirlediklerini ve Türkiye'nin son aylardaki gelişmeler nedeniyle not kaybı olmayacağını ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fitch: Kredi notunu etkilemiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN