İzmir'de 'manidar' operasyon

17 Aralık operasyonunda sahne sırası İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. Savcılık, 3 yıl önceki bir soruşturmayla ilgili düğmeye bastı. Eski Ulaştırma Bakanı Yıldırım, "Zamanlaması manidar" dedi

Siyaseti dizayn etmek için 17 Aralık'ta sahneye konan oyun da bu kez İzmir Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti. Türkiye'yi bir üst lige taşıyan Marmaray ve Yüksek Hızlı Tren projelerinde imzası olan TCDD'ye yönelik operasyonun Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın belediye başkanı olarak gösterildiği ilden başlatılması dikkat çekti. Savcılık, yerel seçimlere 2.5 ay kala 3 yıl önceki soruşturmayla ilgili düğmeye bastı. Operasyonla ilgili konuşan Binali Yıldırım, "Operasyon seçim sürecini sabote etmek için yapıldı" dedi. Binali Yıldırım, İzmir Limanı'ndaki operasyonun 2011'deki bir ihbar üzerine başlatıldığını belirterek, "Zamanlaması manidar, 3 yıl sonra yapılan operasyonun anlamı açık" diye konuştu.

2011'DEKİ GİBİ FİLM

Suçla mücadele edelim derken suçu teşvik eden bir anlayışla hukuk tesis edilmeyeceğini söyleyen Yıldırım, şöyle devam etti: "Bu filmi 2011 seçimlerine 20 gün kala İzmir'de gördük. Aynı şeyler tekrarlanıyor. Bekleyeceksiniz, bekleyeceksiniz 3 yıl oturacaksınız. 3 yıl sonra düğmeye basacaksınız. Hukuk devleti ilkelerine de uymaz. Merasimle insanlar evlerinden toplanıyor. Daha neyle suçlandıklarını bilmeden toplum nezdinde mahkum ediliyor. Bu devam ederse ülkede kamu adına iş görenleri teker teker kaybederiz." Binali Yıldırım, 11 yılda 150 milyarlık altyapı yatırımı yaptıklarını, Yapİşlet- Devret modeliyle özel sektör yatırımları dahil bu rakamın 268 milyar olduğunu belirtti.

TCDD: GENEL MÜDÜRLÜKTE ARAMA YOK
İzmir'de , liman işletmelerindeki ihalelerde usulsüzlük yapıldığı yönündeki ihbar üzerine ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla harekete geçen Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, soruşturma başlattı. Sabah saat 06.00'da yapılan operasyonlarda aralarında bürokrat ve işadamlarının da olduğu 25'i aşkın kişinin gözaltına alındığı iddia edildi. TCDD Genel Müdürlüğü, 8 personelin bilgilerine başvurulmak üzere gözaltına alındığını ancak Genel Müdürlük binasında arama yapılmadığını bildirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'de 'manidar' operasyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN